Test ochran počítače 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2021

Antivirový software prochází vývojem. Útočníci na internetu totiž přicházejí neustále s novými způsoby, jak ostatním uživatelům ztrpčit život. Spolu s průmyslem se tedy vyvíjejí také testovací procedury, pomocí kterých laboratoř každoročně zjišťuje, jak si jednotlivé ochranné programy vedou. Jak se jim dařilo tentokrát?

I když práce z domova není žádnou novinkou, za poslední rok se ze zjevných příčin nebývale rozšířila. Zejména uživatelům, kteří k práci využívají vlastní počítače, ale přibyla minimálně jedna další starost. Kromě vlastních dat musejí navíc v mnoha případech chránit i citlivé údaje svých zaměstnavatelů nebo klientů. Více než kdy jindy je tedy důležité, aby spolehlivě fungovaly spotřebiteli používané antivirové programy.

Laboratorním testům ochrany počítačů se věnujeme dlouhodobě, výsledky publikujeme každý rok. I když základy testovací metodiky jsou pořád stejné, testy přirozeně zcela stejné nejsou. Útočníci neustále přicházejí s novými nebezpečnými programy i způsoby, jak zařízení napadnout. Naše laboratoř tedy průběžně aktualizuje soubor vzorků škodlivých kódů, s jejichž pomocí testování probíhá. Zkoušky byly prováděny na konci loňského roku, do testu tedy byly zařazeny verze antivirů pro rok 2020.

Také v aktuálním testu musely produkty vyhledávat hrozby mezi desítkami tisíc souborů. Na každém systému se testovala detekce virů navržených pro Windows, macOS i Android. Testovala se také detekce hrozeb na nově připojených USB nosičích. A nechybělo ani testování ochrany proti phishingu, škodlivým internetovým stránkám nebo ransomwaru. V posledních dvou případech se bohužel laboratoři dlouhodobě nedaří nacházet dostatečný počet skutečných vzorků pro macOS (pro uživatele spíše bohudík). Antiviry pro tento systém jsme tedy na webovou detekci a ochranu proti ransomware netestovali. V dalších zkouškách jsme vyzkoušeli snadnost použití jednotlivých programů i to, jak kvalitně hospodaří s výkonem počítače.


Windows (porovnat)

macOS (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ochrana počítače 2021 – macOS (11 výrobků)
poslední aktualizace: 28.1.2021
Ochrana počítače 2021 – Windows (25 výrobků)
poslední aktualizace: 28.1.2021


Přihlásit