Společenská odpovědnost výrobců mobilů

Publikováno v časopise 11/2021

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda je výroba mobilních telefonů šetrná vůči životnímu prostředí nebo v jakých podmínkách pracují dělníci, kteří se podílejí na montáži? Přinášíme vám výsledky testu, v němž jsme se ve spolupráci s kolegy z německé organizace Stiftung Warentest zaměřili na společenskou odpovědnost devíti výrobců mobilních telefonů. Oslovili jsme jak velké hráče, tak méně známé značky, jež se prezentují jako sociálně a environmentálně odpovědné. Narazili jsme na velké rozdíly v transparentnosti i šetrnosti vůči lidem či přírodě.

Test mobilních telefonů

Jak si vedly nejnovější mobilní telefony v našich testech? Co spotřebiteli nabízejí nejdražší produkty v tomto segmentu trhu? A s jakými kompromisy je spojený nákup levnějších modelů? To se dozvíte v našem testu mobilních telefonů.

Jak může výroba chytrých telefonů ovlivnit kvalitu lidského života či přírodních zdrojů? Pro představu zmiňme několik konkrétních příkladů. Dělník v Číně musí v továrně často odpracovat více než 100 hodin přesčasů měsíčně, přestože je zákon toleruje v maximálním rozsahu 36 hodin. Děti v Demokratické republice Kongo pracují v kobaltových dolech bez ochranných prostředků (helem a rukavic). Vesnice v Chile se bojí o své zásoby podzemní vody – sousedí totiž s doly na lithium, jež se používá při výrobě baterií.

Tato tři místa na třech kontinentech spojuje dodavatelský řetězec globálního produktu – chytrého telefonu, který se skládá ze stovek dílů a desítek různých surovin. Na jedné straně sice díky tomu vznikají po celém světě nová pracovní místa a rozvojové příležitosti, na stranu druhou ale vyvstává riziko pro lidi a životní prostředí. Je možné nastolit mezi těmito dvěma stranami mince harmonii?Přihlásit