Test mobilních telefonů 2021 II

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2021

Trh s mobilními telefony je po několika letech opět zajímavý. Špičkové modely svými netradičními formáty a vychytávkami narušují spektrum jinak zaměnitelných placek. Působivě vybavení zástupci nižší střední třídy zase uživatelům nedávají moc důvodů k pořizování čehokoliv dražšího. Který telefon si tedy vybrat? Podívejte se na výsledky nově otestovaných model

Test společenské odpovědnosti výrobců telefonů

Je výroba mobilních telefonů šetrná vůči životnímu prostředí? V jakých podmínkách pracují dělníci, kteří se podílejí na montáži? A jak vážně svá tvrzení myslí výrobci, kteří se sami prezentují jako environmentálně odpovědní? Ve spolupráci s kolegy z německé organizace Stifting Warentest jsme se v samostatném testu zaměřili na společenskou odpovědnost devíti výrobců mobilních telefonů. Více se dozvíte zde.

V nabídce mobilů je poslední dobou vcelku živo. Pozitivní jistě je, že odvětví pomalu nabývá na rozmanitosti. I když trhu stále vládnou šestipalcové placky, konečně jsou znovu dostupné také kompaktnější modely. Apple iPhone 13 mini například sází na klasickou konstrukci, Samsung Galaxy Z Flip3 zase lze složit. V případě svých ohebných telefonů Samsung ukázal, že rozhodně jen tak nikam nezmizí. Nové generaci přístrojů Z Flip3 a Z Fold3 přidal výrobce mimo jiných vlastností a prvků výbavy také vodotěsnost. Utěsnit přístroje s pohyblivými součástmi samozřejmě není nic snadného. Jak se Samsungu dílo povedlo, se dozvíte v našem testu odolnosti.

O zajímavosti ale nepřicházejí ani lidé, kteří nechtějí platit za mobilní telefon částku blízkou průměrné měsíční mzdě. V levnějších modelech se letos například začaly ve větší míře objevovat displeje s vyšší obnovovací frekvencí nebo 5G konektivita. Škoda jen, že vodotěsnost je až na výjimky stále výsadou dražších modelů.

Spotřebitelé se dosud mohli radovat, že alespoň na jeden segment trhu krize spojená s nedostatkem čipů tolik nedolehla. Mobilní telefony skutečně v poslední době nebyly nijak zvlášť nedostupné. Ani jejich ceny neexplodovaly tak, jako tomu bylo třeba v případě grafických karet. To se ale může změnit. Například společnost Apple v říjnu oznámila, že kvůli nedostatku součástek sníží výrobu řady iPhone 13 o milióny kusů. Na nedostatek se již chystají i čeští obchodníci, kteří prostřednictvím médií opatrně připravují zákazníky na to, že budou v blízké budoucnosti na některé zboží déle čekat a výrazně si za něj připlatí. Pro ty, kteří si přesto (nebo právě proto) plánují telefon pořídit, přinášíme výsledky nově otestovaných modelů.


telefony nad 10 000 Kč (porovnat)

telefony od 5000 do 10 000 Kč (porovnat)

telefony do 5000 Kč (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mobily a smartphony 2018–2020 (318 výrobků)
poslední aktualizace: 29.10.2020


Přihlásit