Jak vybrat podložku na jógu

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.9.2021

Během cvičení jógy se protáhnete, zapotíte a zároveň si „dobijete“ baterky. Navíc k tomu není potřeba téměř žádné speciální vybavení – vystačíte si s podložkou neboli jógamatkou. V ideálním případě by měla poskytnout řádnou oporu a tlumit nerovnosti. V článku níže poradíme, na co si dát při jejím výběru pozor.

Jak taková podložka na jógu vypadá? Většinou se jedná o obdélník vyrobený z různých materiálů, který po rozvinutí poskytne plochu na cvičení a po smotání se snadno skladuje. Na první pohled se může zdát, že jde o jednoduchý výrobek, u nějž není při výběru možné sáhnout vedle. Opak je však pravdou. Před samotnou koupí bychom měli vzít v potaz materiál, rozměr i tloušťku podložky. Stejně tak se vyplatí zohlednit úroveň našich jógových dovedností, četnost a délku přenášení nebo typ povrchu, na němž budeme cvičit.

Materiál

Podložky na jógu se vyrábějí z různých materiálů. Nejčastěji bývají vyrobeny z plastu (například z PVC). Tento typ je poměrně levný, mívá dobré protiskluzové vlastnosti a je vhodný i na cvičení sportovní jógy. Podložky mohou být dále z juty nebo gumy (kaučuku). V zásadě nabízejí podobnou přilnavost jako plastové, někdy ale mohou být méně pohodlné kvůli své hrubší struktuře. Naopak velmi příjemné na omak (dotek) jsou vlněné jógamatky. Ty se vyrábějí z takzvané střižní ovčí vlny (někdy nesprávně nazývané panenské vlny). Počítejte u nich ale s obtížnějším čištěním. V neposlední řadě můžete narazit na podložky z korku. Jedná se o verzi vhodnou zejména pro alergiky – na povrchu ulpívá méně prachu. Spodní strana je často potažená protiskluzovou vrstvou, horní strana se snadno čistí. Ať nakonec sáhnete po jakékoliv verzi, doporučujeme vyzkoušet, nakolik klouže po podlaze nebo při kontaktu s rukama a nohama.

Tloušťka

Většina jógamatek má tloušťku kolem čtyř až pěti milimetrů, na trhu však najdete i tlustší. Silnější podložka ovšem může ztížit vaši stabilitu a správné držení jednotlivých poloh. Tenčí podložky bývají lehčí i celkově kompaktnější a snáz se tak přenášejí.

Velikost

Volba správné velikosti závisí na výšce postavy. Vleže by vám z jógamatky neměla přesahovat hlava ani nohy. Standardní podložky jsou dlouhé 170 cm, na trhu jsou ale nabízeny i delší varianty (včetně extra dlouhých). Obecně se doporučuje používat jógamatku minimálně o šest centimetrů delší, než je výška naší postavy.

Péče

Abyste se při cvičení cítili pohodlně, je důležité udržovat podložku v čistotě. Před cvičením tak doporučujeme pečlivě si očistit nohy, po skončení pak podložku omyjte vodou (nebo prostředky doporučovanými výrobci). Nezapomeňte také odstraňovat prach a nečistoty ze spodní strany – jinak může dojít ke snížení protiskluzových vlastností.

S podložkou či bez?

Cvičení ve stoje lze provádět i bez podložky. Ke cvikům vykonávaným vsedě a vleže bychom ale podložku používat měli. Obecně je třeba zdůraznit, že jógamatka má mimo jiné izolovat nohy od chladné podlahy (vypínání se studenýma nohama je obtížné). Pokud patříte mezi nováčky, začněte s jednoduchými cviky a pečlivě dodržujte všechny pokyny. Kromě vhodně vybrané podložky (ideálně s grafickými liniemi, které napomáhají s rozmístěním končetin) vám se správným držením těla pomůžou ještě speciální polštáře nebo korkové bloky.

Databáze testovaných výrobků

Podložky na jógu (17 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2021


Přihlásit