Test podložek na jógu 2021

Publikováno v časopise 10/2021

Co mají společného kočka, pes, kráva, kobra nebo velbloud? Po všech jsou pojmenované jógové pozice. Pokud vás tento typ cvičení láká, vězte, že k němu není třeba téměř žádné speciální vybavení, vystačíte si jen s podložkou. Jak ale vybrat tu pravou? Do laboratoře jsme odeslali 17 takzvaných jógamatek. Zajímalo nás, nakolik jsou komfortní, zda jsou odolné nebo jestli obsahují nežádoucí látky. A právě chemie s celkovým pořadím pěkně zamávala.

Podložky na jógu neboli jógamatky patří k základnímu vybavení každého jogína. V ideálním případě poskytují komfortní a bezpečné cvičení napříč všemi druhy jógy. Jejich přidanou hodnotou je zajištění stabilnější polohy a většího prostoru pro soustředění, ať už se věnujeme dynamickému, či pomalejšímu cvičení.

Testované jógamatky jsme zakoupili v prodejnách sportovního, fitness a jógového vybavení. Na délku mají od 173 do 189 centimetrů, šířka se pak pohybuje mezi 58 a 68 centimetry. Největší plochu nabízí Liforme Yoga Mat nebo Sharp Shape Yoga Mat, nejmenší je pak Lifefit Gym Mat Slimfit. Také tloušťka jógamatek má celkem široké rozpětí, začíná na 3,1 mm a končí téměř na dvojnásobku. Otestované podložky váží od 500 gramů do více než tří kilogramů. Z použitých materiálů jsou nejčastěji zastoupeny přírodní kaučuk a PVC.

Jak testování probíhalo? Vybrané vzorky jsme odeslali do laboratoře. Zajímalo nás, nakolik tlumí a kloužou, zda jsou odolné vůči poškození či vyšším teplotám a jestli v nich můžeme narazit na nežádoucí látky. Vyzkoušeli jsme také, jak reagují na větší množství vlhkosti. Ke slovu jsme přizvali rovněž skupinu praktikujících, které jógu pravidelně cvičí, a požádali jsme je, aby jógamatky vyzkoušely přímo během lekcí.

Která pochybení jsme odhalili? Začněme u nízké přilnavosti. Některé podložky snadno a rychle kloužou po podlaze, na jiných pak při cvičení ujíždějí ruce nebo nohy.  Další oblast, v níž část chybovala, je odolnost. Výsledky našeho testu ukázaly, že se některé jógamatky snadno odřou, natrhnou či propíchnou. V neposlední řadě stojí za zmínku nechvalné výsledky chemické analýzy. V použitých materiálech jsme nejčastěji narazili na změkčovadla, látky spadající mezi polycyklické aromatické uhlovodíky nebo nitrosloučeniny. Nadpoloviční většině podložek nález nežádoucích látek limitoval celkové hodnocení.


Testované výrobky - podložky na jógu (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Podložky na jógu (17 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2021


Přihlásit