Test kotníkových turistických bot 2021

Publikováno v časopise 6/2021

Dobře padnoucí a funkční boty jsou turistický grunt. Při výběru můžete vzít v potaz jejich hmotnost, použitý materiál nebo hloubku vzorku podrážky – není ale nad to, vyzkoušet si boty na „vlastní nohy“. V našem testu tak hrálo velkou roli praktické testování v terénu. V laboratoři jsme pak ověřovali voděodolnost, prodyšnost nebo přilnavost podrážky. Při praktických zkouškách se botám víceméně dařilo. U několika modelů je však třeba počítat s nižší odolností nebo propouštěním vody.

K testování různých typů sportovní obuvi se pravidelně vracíme. Naposledy jsme před dvěma lety publikovali test nízkých turistických bot (dTest 6/2019). Aktuálně jsme zařadili jejich o něco vyšší sourozence – kotníkové turistické boty. Všechny modely jsou šněrovací, mají vyztuženou špičku i patu, podrážku s hlubším vzorkem a v páru váží od 770 do 1364 gramů.

Jak už je naším zvykem, boty jsme nechali projít souborem laboratorních i praktických zkoušek. V laboratoři jsme ověřovali funkčnost a odolnost použitého materiálu, jako je voděodolnost, prodyšnost, tepelná izolace, přilnavost podrážky, měkkost došlapu nebo celková životnost.

U celokožených nebo částečně kožených bot jsme dále měřili obsah oxidu chromového – karcinogenu a pro životní prostředí vysoce nebezpečné látky. Ta se může do obuvi dostat během výroby a její nález ukazuje na to, že ve výrobním procesu není vše zcela v pořádku.

Boty jsme vyzkoušeli také v praxi. S tím nám pomohla dvacítka dobrovolníků (rovnoměrně zastoupená ženami i muži), kteří s botami nachodili dohromady něco kolem 3000 km. Díky mezinárodní spolupráci probíhala prakticky zaměřená disciplína v pestrém terénu Švédska. Panel turistů posléze obuv hodnotil z hlediska pohodlí a ergonomie, jistoty při chůzi, prodyšnosti a odvětrávání, údržby a čištění nebo míry opotřebení či poškození. Každý z testujících se nakonec vyjádřil k tomu, jaký na něj boty udělaly dojem a zda by si je sám koupil.

Výsledku testu ukázaly, že voděodolnost, spolehlivá přilnavost podrážky nebo odolnost jednotlivých částí boty nejsou u všech modelů samozřejmost. Ve valné většině kožených bot jsme potom detekovali větší či menší množství oxidu chromového – jednomu páru dokonce míra obsahu této nežádoucí látky limitovala celkové hodnocení. Pokud zvažujete koupi nových pohorek, rozhodně se vyplatí přečíst si náš aktuální test.


Testované výrobky - kotníkové turistické boty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kotníkové turistické boty (15 výrobků)
poslední aktualizace: 3.6.2021


Přihlásit