Test vysavačů 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2020

Co naplat, vysávat se musí. A podle čtenosti našich testů vysavačů je patrné, že vás kvalita produktů na českém trhu zajímá. Rok co rok pro vás proto necháváme otestovat desítky podlahových vysavačů. Tentokrát jsme do víru náročných zkoušek poslali 31 modelů. Část se sáčkem, část bez. Výsledky ukazují, že i letos můžete v obchodech narazit na kvalitní kusy, ale i takové, se kterými je vysávání akorát k vzteku.

Tyčové vysavače v příštím dTestu

Čeští spotřebitelé začínají přicházet na chuť tyčovým vysavačům. Při plánování našich testů jsme se rozhodli tento fakt reflektovat. V laboratoři jsme nechali vyzkoušet kvalitu více než tří desítek dobíjecích tyčových modelů. Jak klání těchto praktických pomocníků do domácnosti dopadlo, si můžete přečíst už v příštím dTestu.

Testovací program jsme oproti klasickým zkouškám podlahových vysavačů doplnili o měření výdrže baterie, rychlosti nabíjení nebo o zkoušky vysávání ručním vysavačem.

Klasické cylindrické podlahové vysavače zůstávají evergreenem, který je v českých domácnostech k nalezení nejčastěji.větší přehlednost a snazší výběr jsme tabulku rozdělili na dvě kategorie – sáčkové a bezsáčkové vysavače.

Testovací program vysavačů patří k těm nejstabilnějším. Už pět let zůstává stejný, každý vysavač tak podstupuje procedury, které jsou vám už dobře známy – kromě kvality vysávání rozličného materiálu na různých površích do celkové známky promluvila také filtrace prachových částic, spotřeba a hlučnost nebo obsluha.

Zdaleka největší podíl na celkové známce měla skupina zkoušek nazvaná jednoduše vysávání. Testovací procedury z velké části vyplývají z normy ČSN EN 60312-1. Prach z koberce typu Stratos Dura Air vysáváme s prázdným i částečně naplněným sáčkem či prachovou nádobou. Kromě koberce jsme prachu zbavovali rovněž tvrdé podlahy, mezery a spáry a také rohy místností.

Kritickou zkouškou bývá vysávání chlupů. Na vlněném koberci Wilton o rozměrech 50×50 centimetrů se vysávají syntetická vlákna simulující zvířecí chlupy. Ty jsou do koberce vmačkané za pomoci těžkého válce. Po zkušební ploše se hubicí přejíždí vzorem „cik-cak“. Po jednom takovém pohybu výsledek subjektivně hodnotí pět odborníků. Pokud vlákna nebyla z koberce vyčištěna, počítá se počet pohybů potřebných pro dokonalé vysátí.

Kromě samotných výsledků vysávání na různých površích zohledňujeme také šířku záběru hubice – čím větší, tím lepší, a také vliv obsahu prachového sáčku či nádoby na sací výkon.


bezsáčkové vysavače (porovnat)

sáčkové vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vysavače (255 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023


Přihlásit