Jak vybrat citrusovou kůru

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.10.2019

Ten, kdo potřebuje do těsta přidat citrusovou kůru, může volit ze tří možností.

Čerstvé citrusy nabízejí autentickou kůru se všemi přirozenými aromatickými látkami. Pokud se rozhodnete ostrouhat kůru z čerstvého ovoce, doporučujeme vybírat to v bio kvalitě. Poznáte jej snadno podle povinného evropského loga „zeleného lístku“ a slova bio v názvu. Dalším poznávacím znamením je vyšší cena. Ta odráží zejména fakt, že si pěstitelé biocitrusů nemohou pomáhat používáním pesticidů. Právě proto je jejich chemicky neošetřená kůra pro pečení vhodná. U běžných citrusů se s výskytem pesticidů musí počítat. V každém případě doporučujeme ovoce před použitím důkladně omýt. Množství pesticidů v kůře tím sice příliš neovlivníte, ale z hygienického hlediska je omytí povrchu nezbytné.

Komu by se nechtělo strouhat čerstvý citron, může sáhnout po sušené citronové kůře. V obchodech ji obvykle najdete mezi kořením. V drtivé většině jde o 100% sušenou citronovou kůru, někteří výrobci zlepšují její barvu přídavkem siřičitanů. Ty patří mezi potravinové alergeny a citliví lidé by si měli jejich přítomnost na obale ohlídat. Siřičitany se musí, stejně jako ostatní potravinové alergeny, v seznamu složek uvádět zvýrazněně tak, aby byly na první pohled nápadné.

Posledním druhem je kandovaná citrusová kůra. Ta má k čerstvému ovoci poměrně daleko, připomíná spíš cukrovinku. Bývá totiž vyrobena ze zhruba 50 % kůry a zbytek představuje především cukr. Pokud se rozhodnete pro kandovanou kůru, mějte na paměti, že spolu s ní těsto zároveň i sladíte. U kandované kůry se vyplácí sledovat složení. Kormě ovoce a cukru totiž může obsahovat i některé zbytné vylepšující přísady, například barviva, aromata nebo konzervanty.

Databáze testovaných výrobků

Citrusové kůry (14 výrobků)
poslední aktualizace: 31.10.2019


Přihlásit