Jak vybrat lyžařské brýle

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.1.2019

Ochrana očí při návštěvě horských svahů je samozřejmostí. Přinášíme vám přepis rozhovoru s oftalmologem, který radí, jak vybrat fotochromatické lyžařské brýle.

Naše testy stavíme tak, aby vyzkoušely veškeré vlastnosti výrobků, které mají význam pro spotřebitele. V případě ochrany očí tak do hry vstupuje i zdravotní hledisko. O lyžování z pohledu očního lékařství jsme si povídali s renomovaným oftalmologem profesorem Peterem Heiligem z Vídeňské univerzity.

Na co bychom si při nákupu lyžařských brýlí měli dávat pozor?

Brýle by měly být co nejtmavší a měly by zabraňovat vniknutí světla ze všech stran. Paprsky pronikající například zboku mohou být velmi rušivé a lyžaře dezorientují.

Jak poznáme, kdy jsou sklíčka příliš světlá?

Každý člověk má odlišnou citlivost na světlo. Výběr je proto do jisté míry individuální záležitostí. Pokud vás s nasazenými brýlemi kvůli světlu bolí oči, pochopitelně nešlo o správnou volbu. Stejně tak pokud vás oči nutí mrkat nebo mžourat. Osobně doporučuji mít dvoje brýle – jedny s velmi tmavými skly pro lyžování za slunečného počasí a jedny o něco světlejší pro horší počasí nebo lyžování v odpoledních a podvečerních hodinách.

Skla brýlí jsou k dostání v celém spektru různých barev. Která z nich je optimální?

Hnědá, všechny ostatní se nehodí.

Může zbarvení brýlí výrazně negativně ovlivnit vnímání okolních barev?

V tom problém nevidím, mozek dokáže na barevné tónování skel pružně zareagovat. Sítnice se zabarvením nemá naprosto žádné problémy.

K čemu jsou vlastně dobré fotochromatické brýle, které se umí ztmavit nebo zesvětlit na základě světelných podmínek?

Fotochromatická ochrana očí v posledních letech zažila jistý boom a na světelné změny dnes umí reagovat podstatně rychleji než v minulosti. Nicméně stále ji nepovažuji za první volbu pro lyžaře, neboť ztmavení skel nemusí být dostačující. Zdravé oči navíc na světlo a tmu umí reagovat samy a okamžitě. Jiné je to v případě, kdy je poškozena sítnice. V takovém případě adaptace trvá delší dobu.

Důležitou vlastností lyžařských brýlí je ochrana před UV zářením. Jaké riziko vlastně pro náš zrak představuje?

Ultrafialové záření je pro oči zhouba. Má velmi krátkou vlnovou délku. Platí jednoduché pravidlo, že čím kratší je vlnová délka, tím větší energii záření má a tím výraznější poškození vyvolává. UV paprsky poškozují čočku oka – nejprve žloutne, poté hnědne a nakonec vzniká zamlžení. Stoupa tak riziko katarakty, tedy šedého zákalu.

Jak velkou část UV záření smějí brýle z oftalmologického hlediska propouštět?

Měly by UV filtrovat ze 100 %. Podle mého názoru bychom se ale měli zaměřit hlavně na ochranu před viditelným světlem. V průběhu života dostávají naše oči kvůli všudypřítomnému nadměrnému svícení pořádně zabrat.

Databáze testovaných výrobků

Fotochromatické lyžařské brýle (13 výrobků)
poslední aktualizace: 31.1.2019


Přihlásit