Jak vybrat lyžařskou přilbu

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 4.1.2013

Nejdůležitějším pravidlem při výběru lyžařské přilby je vyzkoušet si ji. Nejlépe přímo v obchodě, případně můžete využít čtrnáctidenní lhůtu na vrácení, pokud si přilbu objednáte přes internet a poté zjistíte, že vám nesedí.

Přilba, která dobře sedí na hlavě, by se bez zapnutých řemínků neměla při lehkém zatřesení hlavou hýbat. Většina přileb umožňuje přesné přizpůsobení hlavě lyžaře za pomocí různých systémů.

Nejčastější je stahovací systém s otočným kolečkem na temeni podobně jako u cyklistických přileb. Všechny prvky uchycení a nastavení včetně větracích otvorů by se u kvalitní přilby měly snadno ovládat i v lyžařských rukavicích. Při výběru je také nezbytné vyzkoušet, zda přilba pasuje k lyžařským brýlím. Mezi obroučkou brýlí a přilbou nesmí profukovat a přilba nesmí brýle tlačit na nos.

Upínání: nejen nastavení a upínání řemínků a podbradního pásku, ale i utahování náhlavní vložky jsou důležitá kritéria. Existuje množství různých systémů, s nimiž se různě snadno či nesnadno pracuje.

Polstrování: zajišťuje pohodlnost při nošení. Je výhodné, když jsou spolu s přilbou dodávány náhradní vložky; zejména vlivem potu se měkké polstrování snadno zničí.

Při nákupu si všímejte data výroby. Nekupujte přilby v bazaru či z druhé ruky, pokud si nejste jistí jejich historií.

Databáze testovaných výrobků

Lyžařské přilby (16 výrobků)
poslední aktualizace: 3.1.2013


Přihlásit