V budoucnu budou i gumy chytré

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2018

Na konci loňského října se v prostorách Technické univerzity Vídeň konalo pod záštitou rakouského autoklubu ÖAMTC sympózium věnované budoucímu vývoji pneumatik a automobilových podvozků. Na akci jsme poslali i našeho zástupce a nyní vám můžeme představit několik zajímavostí, které možná v dohledné budoucnosti uvidíme na silnicích. 

Chytré technologie se nezadržitelně stávají součástí našeho každodenního života. Bez smartphonu nebo tabletu už řada z nás nedokáže běžně „fungovat“. Chytré televizory již také nejsou žádnou vzácností. Obrovský potenciál mají „inteligentní“ přístroje rovněž v automobilovém průmyslu. Systémy aktivní bezpečnosti, jako je autonomní krizové brzdění, systémy pro udržení vozu v jízdním pruhu nebo třeba automatické omezovače rychlosti zachrání každý rok spousty životů. Stále chytřejší ovšem nemusejí být pouze auta samotná, nýbrž i tak s nadsázkou prosté věci, jakými jsou pneumatiky.

Jak říká Friedrich Eppel, vedoucí oddělení technologií, testování a bezpečnosti ÖAMTC: „Technologie se neustále mění. Platí to samozřejmě i pro segment pneumatik, podvozků a povrchů vozovek. Mění se i očekávání spotřebitelů, zákony a normy. Tlak na změny působí zájem lidí o energetickou úspornost, udržitelný rozvoj, šetrnost k životnímu prostředí a automatizované řízení.“

Na sympóziu vystoupilo 11 řečníků z různých firem a výzkumných institucí. My vám níže představíme krátká shrnutí vystoupení zástupců pneumatikářských společností Bridgestone, Continental a Pirelli.

Nízký odpor s Bridgestonem

Japonský obr už léta koketuje s myšlenkou výroby pneumatik, které by výrazně přispěly ke snížení spotřeby paliva, redukci emisí, a tím pádem se podílely na snižování negativních dopadů na životní prostředí. Ke splnění tohoto cíle by měla pomoci technologie, kterou Bridgestone pojmenoval ologic. Její základní myšlenkou je design zacílený na co nejradikálnější snížení valivého odporu.

Jak značí samotný název, jde o veličinu vyjadřující odpor působící na těleso s kruhovým průřezem při jeho valivém pohybu po podložce. Zjednodušeně řečeno to znamená, že čím větší odpor činí silnice pneumatice, tím větší sílu musí vůz překonat a potažmo spálit více pohonných hmot.

Na valivém odporu se nejvíce podílí deformace pneu při kruhovém pohybu. Představte si, že jedete na bicyklu s téměř prázdnými koly. Vzhledem k nízkému tlaku v pneumatikách se pod vaší váhou při kontaktu s vozovkou mačkají a vy musíte při šlapání vynaložit větší sílu.

Bridgestone tak pracoval na pneumatikách, jejichž valivý odpor je minimální. Výsledkem jeho snahy je zmiňovaný ologic. Pneumatiky navržené na základě této technologie vypadají poněkud komicky – vůz s nimi vypadá trochu jako koňský povoz. Pneumatiky mají v porovnání s běžnými mnohem větší průměr – jsou tedy vyšší – a o poznání menší šířku. Tlak uvnitř pneu ologic je vyšší než u standardních gum.

Zatímco průměr a tlak se přímo podílí na minimalizaci deformace a potažmo valivého odporu, malá šířka zlepšuje aerodynamickou účinnost. Bridgestone se chlubí, že tyto inovace zvládnou ve spojení s optimalizací směsi běhounu, vnitřní struktury pneu a vzorku snížit valivý odpor o 30 % a zároveň o 10 % zkrátit brzdnou dráhu na mokré vozovce.

Dalším vynálezem Bridgestonu jsou pneumatiky s označením RFT – run flat tyres neboli pneumatiky, které umožňují jezdit i s defektem. V případě konvenčních pneumatik, které hmotnosti vozu odolávají pomocí nahuštění vzduchem, se po propíchnutí gumy vzduch dostane ven a hmotnost auta nemá co podporovat. Pneumatiky RFT také přicházejí o vzduch, ale umožňují další jízdu (do 80 kilometrů rychlostí 80 km/h) díky silnější konstrukci bočnic.

Propojené pirellky

Výrobce Pirelli pojmenoval svou chloubu Connesso. Jde o inteligentní systém integrovaný do řady produktů P Zero a Winter Sottozero. Uvnitř každé pneumatiky se nachází senzor, jenž sbírá data o jejich stavu a případné potřebě údržby nebo opravy. Pirelli se dušuje, že senzory, které váží jen devět gramů a v průměru měří 10 centimetrů, nijak neovlivňují jízdní vlastnosti. Veškeré nasbírané informace vám čip odešle na smartphone prostřednictvím mobilní aplikace.

Čipy Connesso shromažďují data o statickém zatížení, opotřebování, teplotě i tlaku za každé situace, tedy i v případě, že se vůz nepohybuje. Do budoucna by vám měla být aplikace schopná sdělit i to, kolik kilometrů mají pneumatiky ještě před sebou. Connesso je možné také využít jako tlakoměr v situaci, kdy dohušťujete pneumatiky. Čipy by také měly být schopné v případě potřeby informovat řidiče o nejbližším autorizovaném pneuservisu.

Kromě vašeho mobilu se informace o každé pneumatice (každá má svůj unikátní identifikační kód) ukládá také na cloud společnosti. Pirelli tak má přístup k řadě informací o každém produktu, v němž je čip uložen.

Bohužel se nedá očekávat, že by se čipy Connesso v dohledné době dostaly do široké distribuce. Navíc se nedodávají do pneumatik, které se nabízejí k novým autům. V současnosti jsou z pneumatik P Zero a Sottozero systémem Connesso vybaveny pouze ty o průměru 19 palců. Není to tedy nic pro majitele vozů nižších tříd, nýbrž pro auta zámožnějších motoristů. Záměrem Pirelli je, aby se řidič mohl s Connessem spojit prostřednictvím dotykového displeje na palubním počítači.

Sensibilní Continental

Ani německý Continental nechtěl zůstat pozadu a ve Vídni se vytasil s prezentací dvojice technologií ContiSense a ContiAdapt. Obě mají za cíl zvýšit bezpečnost i jízdní komfort. ContiSense je založena na speciální elektřinu vodící gumové směsi, která umožňuje odesílání elektrických signálů ze senzoru uvnitř pneumatiky do přijímače uloženého v kabině vozu. Senzory kontinuálně monitorují hloubku vzorku a teplotu. Pokud se naměřené hodnoty pohybují nad nebo pod stanovenými limity, systém řidiče na danou událost automaticky upozorní. V budoucnu by se ContiSense měla naučit širší spektrum funkcí jako sledování stavu vozovky, teploty sněhové pokrývky a podobně.

ContiAdapt využívá kombinaci mikrokompresorů uvnitř kola a nastavitelné šířky ráfku. Mikrokompresory mohou podle libosti měnit tlak v pneumatikách, ráfek s proměnlivou šířkou umožňuje měnit strukturu kontaktní plochy běhounu. Různé typy vozovky sedí různým úrovním tlaku a různým typům vzorků, respektive kontaktních ploch. Toto řešení by tak mělo usnadnit dosažení vysokého jízdního komfortu za všech situací. Například větší styčná plocha s nízkým tlakem zajišťuje ideální přilnavost na kluzkých vozovkách. Na sucho se zase hodí vysoký tlak společně s menší styčnou plochou (obdobné jako ologic v případě Bridgestonu). 


Přihlásit