Test letních pneumatik 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2018

Únorové mrazy už jsou ty tam. S prvním jarním měsícem se blíží tradiční období přezouvání na letní pneumatiky a dTest jako obvykle přichází s radami, které letní obutí je pro váš vůz tím nejlepším. Tentokrát jsme se zaměřili na čtrnácti- a šestnáctipalcové pneu známých značek. Také v tomto případě nám zkoušky připravily nejedno překvapení. Zaznamenali jsme selhání, která v testu pneumatik vídáme jen velmi vzácně. Mimoto nás zklamaly některé dražší značky, a naopak příjemně překvapili někteří zástupci těch levnějších.

Při pohledu na tabulku se může zdát, že testy pneumatik jsou v podstatě jednoduchá záležitost – počet jednotlivých zkoušek není nijak děsivý a v porovnání třeba s testy mobilů nebo televizorů je tabulka daleko přímočařejší. Ve skutečnosti ale nejsou testy pneumatik žádná brnkačka. Jde o jednu z nejnáročnějších a nejnákladnějších zkoušek, které vám zprostředkováváme. Srovnávání pneumatik realizujeme ve spolupráci se zahraničními spotřebitelskými organizacemi i renomovaným německým autoklubem ADAC. Ten kromě technického know-how disponuje i špičkovými testovacími řidiči, drahami i moderními laboratořemi.

Vzhledem k již zmiňované finanční náročnosti a omezené kapacitě pro testování jsme tentokrát museli oželet značky, které nejsou na celoevropském trhu všeobecně známé. Obětí tohoto přístupu se tak stala i slovenská značka Matador nebo české barumky. Neznamená to však, že by test neměl výraznější českou stopu. Čtrnáctipalcové pneumatiky Semperit, kterým se budeme více věnovat dále v textu, se totiž vyrábějí v naší zemi.

Omezená kapacita testovacích zařízení znamená, že se každý rok musíme společně s našimi zahraničními kolegy rozhodovat, jaký rozměr pro test zvolíme. Snažíme se vždy zacílit na co nejběžnější typ. Tentokrát volba padla na čtrnáctipalcové pneumatiky, které se hodí na řadu menších vozů, a šestnáctipalcové gumy v populárním rozměru 205/55. Čtrnáctky jsme obuli na vůz Ford Fiesta. Šestnáctipalcové pneu můžete na evropských silnicích potkat nejčastěji na modelu Volkswagen Golf. Proto jsme je testovali právě na něm.

Podrobný popis testovacích procedur najdete na našich webových stránkách. Největší výzvou pro letní pneumatiky je mokrá vozovka, proto jsme také zkouškám na mokru přisoudili nejvyšší váhu. Zjišťovali jsme, jak je vůz díky pneumatikám (ne)ovladatelný na kluzkém mokrém povrchu, jak dlouhá je brzdná dráha, zda nemůže docházet k nebezpečnému aquaplaningu a podobně. V jízdách na suchu jsme si rovněž posvítili na ovladatelnost, brzdnou dráhu a také na jízdní stabilitu. Důležité je také testování opotřebení (ujeli jsme tisíce kilometrů na zkušebním přístroji i v testovacím konvoji) nebo vlivu na spotřebu. Na celkovém hodnocení se podílí rovněž hlučnost pneu.


175/65 R14 (porovnat)

205/55 R16 (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Letní pneumatiky 2018–2022 (152 výrobků)
poslední aktualizace: 21.2.2022


Přihlásit