Světový den spotřebitelských práv – co trápí české spotřebitele?

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.3.2017   

15. března si každoročně připomínáme, že ochrana našich spotřebitelských práv není samozřejmostí. Letos uběhlo 55 let od okamžiku, který se považuje za první krok k vytvoření současného systému ochrany slabší smluvní strany. Ochrana spotřebitele se neustále rozvíjí, i dnes se však potýkáme s mnohými problémy.

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci.

Americký prezident J. F. Kennedy vystoupil 15. března 1962 na půdě Kongresu a vyhlásil čtyři základní teze na ochranu spotřebitelů. Celosvětová spotřebitelská organizace Consumers International na základě toho v roce 1983 prohlásila 15. březen za Světový den spotřebitelských práv. Ve kterých oblastech české spotřebitele nejvíce tlačí pomyslná bota?

Telekomunikace

Čeští spotřebitelé dlouhodobě doplácejí na cenovou politiku operátorů působících na zdejším trhu. Ceny telekomunikačních služeb v České republice se oproti jiným evropským státům drží stále nepřiměřeně vysoko a způsob, jakým operátoři tuto skutečnost odůvodňují, svědčí o tom, že jim jejich silné postavení dovoluje zcela ignorovat nespokojenost zákazníků. Telekomunikace jsou v poslední době žhavým tématem také mezi legislativci. Chystaná novela zákona o elektronických komunikacích by mohla zvýšit šance spotřebitelů v nerovném postavení vůči tuzemským operátorům. Nové znění zákona umožní spotřebitelům operátory rychleji vyměnit, a to do deseti dnů od chvíle, kdy požádají o přenos čísla. Zároveň budou mít spotřebitelé možnost ukončit smlouvu bez sankce při jakékoliv jednostranné změně podmínek.

Energetika

Ve vztazích s dodavateli energií si spotřebitelé stěžují nejvíce na byrokracii a obtížnou komunikaci. Získat informace o smlouvě potřebné ke změně dodavatele je mnohdy nemožné. Již od ledna 2016 ukládá energetický zákon dodavatelům povinnost poskytovat informace tohoto druhu, nezdá se však, že by pro většinu dodavatelů bylo plnění zákonných povinností samozřejmostí. Trh energií je pro spotřebitele nepřehledný a i prosté porovnání cen dodavatelů energií může být tvrdý oříšek. Ke čtení ceníků by se mnohdy hodilo mít návod, nadto konečnou cenovou nabídku spotřebitelé zpravidla obdrží až při uzavírání smlouvy. Energetický regulační úřad se pokusil spotřebitelům situaci alespoň trochu ulehčit zveřejněním indikativních cen energií, kterými je možné argumentovat při vyjednávání s dodavatelem.

Pomáháme najít dohodu ve sporech mezi spotřebiteli a podnikateli

Začněte své stížnosti řešit s námi www.vasestiznosti.cz

Reklamace

Prodejci vědí, že většina spotřebitelů si zamítnutí reklamace nechá bez dalšího líbit. Snaha rozporovat rozhodnutí prodávajícího totiž stojí čas i peníze. Cenu znaleckého posudku je sice možné prodávajícímu naúčtovat, spotřebitel ale nikdy nemá jistotu, že posudek vyjde v jeho prospěch. Částky, které jsou předmětem spotřebitelských sporů, nejsou obvykle tak vysoké, aby se zklamaní zákazníci odhodlali vymáhat je soudní cestou. Velkým přínosem roku 2016 proto bylo zavedení služby mimosoudního řešení sporů při České obchodní inspekci, která funguje bezplatně. dTest vedle toho umožňuje spotřebitelům a obchodníkům dosáhnout dohody prostřednictvím rovněž bezplatné služby pro řešení sporů pod názvem VaseStiznosti.cz.


Přihlásit