Úspěchy dTestu v roce 2016

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.1.2017   

Děkujeme všem našim předplatitelům a příznivcům. Bez vaší podpory bychom nemohli uskutečnit všechno to, co se podařilo v průběhu roku 2016. Rádi bychom se s vámi podělili o radost z nejvýznamnějších úspěchů minulého roku. Nám všem – jakožto spotřebitelům – pak držíme palce, aby se i v roce 2017 povedlo posunout úroveň prosazování spotřebitelských práv v České republice dál.

TESTY

Otestovali jsme přes 1400 výrobků

Časopis dTest se rozrostl. Přibylo mu 16 stran, nabízí tedy nyní 66 stran čtení, samozřejmě zcela bez reklam. Celkem jsme v roce 2016 publikovali výsledky testů více než 1400 výrobků. Testy odhalily i 31 zcela nekvalitních či nebezpečných výrobků, z nichž 8 bylo určeno dětem. Například dětskou autosedačku, která se v testu při čelním nárazu utrhla od základny a dítě i se sedačkou volně pokračovalo ve směru jízdy. Výrobce promptně zareagoval a ve svolávací akci zákazníkům bezplatně vyměnil nebezpečné isofixové základny.

Naše testy

TELEKOMUNIKACE

Podali jsme žalobu na O2

Český telekomunikační úřad udělil na náš podnět operátorovi O2 šestimilionovou pokutu za červencovou změnu obchodních podmínek. Operátor totiž neinformoval o možnosti odstoupit od smlouvy, když zrušil možnost pomalého internetu po vyčerpání základního objemu dat. Postup O2 považujeme za nezákonný a na operátora jsme podali žalobu. Žalobou se domáháme, aby soud prohlásil, že postup operátora při změně podmínek byl protiprávní a změna tudíž je neplatná.

Více o kauze

ENERGETIKA

Téměř 20.000 domácností má lepší podmínky u dodavatele energií

„Super akce, jednoduchý převod, žádné problémy, ušetřeno dost peněz. Díky dTestu jsem neměl obavy z toho, že něco přehlédnu, nebo že něco (nějaké podmínky, apod.) nebude v pořádku. Toto pohlídal dTest za nás.“ Tak ohodnotil naši první hromadnou změnu dodavatele elektřiny a plynu, kterou jsme uspořádali v roce 2016, účastník Honza N. S výsledkem jsme byli spokojení i my a věříme, že tyto akce pomohou zlepšit postavení spotřebitelů na českém energetickém trhu. Zapojené domácnosti ušetří na výdajích za energie více než 140 milionů korun.

Chcete výhodnější energie?

PORADENSTVÍ

Zodpověděli jsme 36 000 vašich dotazů

Spotřebitelská poradna dTestu je největší v České republice. Naši poradci a poradkyně v roce 2016 vyřídili více než 36 tisíc dotazů a stížností. Lidé se na nás obrací, když si neví rady například se zamítnutou reklamací či s odstoupením od nevýhodné smlouvy. Poradna je tu pro vás každý všední den, a to bezplatně, stejně jako služba smírného řešení sporů VašeStížnosti.cz. Ta vám pomůže docílit dohody s podnikateli ve sporech, které by jinak mohly skončit třeba u soudu.

Potřebujete poradit?

KAMPANĚ

Levnější volání na zákaznické linky

Ohlásíte telefonicky poruchu vodovodu, pojistnou událost nebo třeba chybu ve vyúčtování elektřiny a zaplatíte za hovor desítky i stovky korun? Před rokem běžná praxe. Drahé modré a bílé linky používaly ke kontaktu se zákazníky banky, pojišťovny, mobilní operátoři, dodavatelé energií či dopravci. Situace se významně zlepšila díky naší kampani. Řada společností na naši výzvu přestala drahé osmičkové linky využívat a byla schválena novela zákona, která toto jednání obchodníkům zakazuje. Nadále sledujeme, jak podnikatelé nové znění zákona dodržují.

Více o kampani

OMEZENÉ A PŘEDRAŽENÉ

České mobilní služby patří k nejdražším v EU

Operátoři zjevně neměří všude stejným metrem. Provedli jsme průzkum, který ukázal, že v jiných evropských zemích se za stejné mobilní služby (tzv. neomezené tarify) platí poloviční částky než v Česku, navíc za své peníze dostanete nesrovnatelně lepší služby. Ceny mobilních služeb v ČR jsou až o 60 % vyšší ve srovnání s průměrem zemí EU. Spolu s Řeckem, Maltou, Bulharskem a Maďarskem se řadíme mezi vůbec nejdražší země celé Evropské unie. Výsledky našeho průzkumu převzala prakticky všechna významná tuzemská média.

Monitoring zahraničních operátorů


Přihlásit