Jak vybrat fritézu

Obsah prosincového vydání

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2020 Obsah prosincového vydání

Aktualizováno: 1.7.2016

Smažit se dá i na pánvi, ale pokud si na hranolkách či křupavých řízcích pochutnáváte rádi a často, je dobré zauvažovat nad koupí fritézy, lidově friťáku. Potraviny v něm připravíte za kratší dobu a pohodlněji.

Abyste vybrali fritézu, která bude vyhovovat právě vám, je třeba si v první řadě uvědomit, co od ní chcete.

Nejprve je třeba zamyslet se nad tím, jak často ji budete používat. Pokud smažíte několikrát v týdnu, je dobré vybrat rozměrově takový přístroj, pro který najdete v kuchyni stálé místo. Při výběru neopomeňte ani délku kabelu. Neměl by být ani příliš dlouhý, aby se vám při práci v kuchyni motal, ani moc krátký, aby nedosáhl, kam potřebujete. V našem testu se vyskytovaly výrobky, jejichž kabely se pohybovaly v rozpětí od zhruba 80 do 120 centimetrů.

Denně nebo jednou za měsíc?

Pokud smažíte třeba jen párkrát do měsíce, zaměřte se při výběru fritézy na její velikost a tvar. Budete ji zřejmě přenášet a skladovat, a tak by neměla být příliš objemná ani těžká. Rozměry přístrojů se pohybují od zhruba dvou a půl do více než pěti kilogramů, a tak v tomto případě vybírejte raději ten lehčí.

Když si ujasníte, jak často budete přístroj používat, zamyslete nad tím, pro jak velký počet lidí budete ve fritéze nejčastěji pokrmy připravovat. Objem daného přístroje je dobré volit podle toho. V našem testu se maximální objemy potravin pohybovaly v rozpětí od 350 gramů až do 1,5 kilogramu. Je tedy na vás, jak objemnou fritézu zvolíte. Počítejte ale s tím, že fritézy s větším objemem mohou spotřebovávat vyšší množství energie.

Je libo pohled z okna?

K praktickým funkcím fritézy patří například pozorovací okénko, které umožňuje sledovat průběh fritování. K dalším výhodám patří třeba možnost naprogramovat čas či teplotu, díky čemuž zabráníte nežádoucímu přepalování oleje.

Vhodný je také dvojitý izolovaný plášť zabraňující riziku popálení o horký povrch, které jsme v našem testu u několika výrobků zaznamenali, nebo třeba pachový filtr, který odstraňuje nežádoucí pachy a zabraňuje jejich úniku do okolí.

Zajímavou funkcí je studená zóna, což je místo ve spodní části fritézy, kde je nižší teplota, která žene teplý olej vzhůru, zabraňuje přepalování a zvyšuje jeho životnost.

Klasika i horký vzduch

Kromě klasických fritéz, které fungují na principu topné spirály řízené termostatem a potraviny se v nich fritují v koši zcela ponořené v oleji, existují i fritézy horkovzdušné. Ty připravují pokrmy v horkém vzduchu, který proudí uvnitř fritovací nádoby.  Na přípravu potravin v těchto přístrojích je potřeba pouze minimální množství oleje (na jeden kilogram hranolků stačí zhruba jedna polévková lžíce).  Pokrmy v nich připravené nemusí být tak lahodné jako ty z fritéz klasických, ale měly by být díky menšímu množství použitého tuku zdravější. Tyto modely jsou často multifunkčními přístroji a kromě smažení slibují možnost upéci třeba i pizzu nebo koláče.

Databáze testovaných výrobků

Fritézy (16 výrobků)
poslední aktualizace: 2.6.2016


Přihlásit