Jak vybrat sendvičovač

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2021 Obsah srpnového dTestu

Aktualizováno: 12.11.2015

Zapéct dva plátky pečiva s náplní je základním úkolem sendvičovačů a zvládnou jej všechny. Jednotlivé přístroje se ale liší cenou, kvalitou zapečení i časem, který k němu potřebují. Rozdíly se najdou také v bezpečnosti. Některé přístroje mají během provozu tak vysokou teplotu vnějšího pláště, že by v krajním případě mohly zapříčinit i popálení. Na první pohled přitom vypadají všechny stejně.

Přístroj zvaný sendvičovač slouží k přípravě opečeného pečiva proloženého náplní dle libosti. Zpravidla se do něj vkládá toastový chléb, mezi jehož dva plátky umisťujeme šunku, sýr a další suroviny, například zeleninu nebo vejce. Sendvičovač pečivo za příslušnou dobu, obvykle okolo tří minut, opeče, a připraví tak rychlou snídani nebo i oběd. Sendviče jsou praktické, protože se dají jíst zatepla i zastudena.

Kromě základních sendvičovačů existují i ty s rozšířenými funkcemi.

Základní sendvičovače

Klasické sendvičovače mají dvě opékací plotýnky, mezi něž můžeme vložit sendviče. Většina přístrojů má kapacitu pro dva sendviče, na trhu ale narazíte i na ty, které připraví naráz až čtyři. Základní sendvičovače jsou vhodné k přípravě klasických sendvičů trojúhelníkového nebo čtvercového tvaru. Ten záleží na typu výrobku. Některé firmy nabízejí možnost výroby sendvičů zábavných tvarů, třeba myšáka Mickeyho. Jiné modely zase mají velkou nerozdělenou plochu, která umožňuje opéci jakýkoliv tvar sendviče nebo například bagetu.

Sendvičovače s trojkombinací

Řada modelů na trhu disponuje takzvanou trojkombinací, což v případě sendvičovačů znamená sendvič/vafle/gril. S těmito přístroji si tedy můžete podomácku vyrobit nejen sendviče, ale i vafle. U grilu ale pozor, abyste se nezklamali. Nepočítejte s tím, že v sendvičovači ugrilujete třeba maso. Na to je gril příliš malý a má sloužit spíše k opečení pečiva nebo zeleniny.

Obsluha

Práce se sendvičovači je velmi snadná. Přístroj stačí zapojit do zásuvky, počkat na jeho uvedení do provozu a vložit do něj připravené sendviče. Znamení o dostatečném zahřátí dává světelná signalizace, kterou je vybaven každý přístroj. K zapečení sendvičů dochází u různých přístrojů po různé době. Sendviče, které v našem testu dostávaly dobré známky, dokázaly sendviče vyrobit za asi dvě minuty. Co se týká doby zapékání, nelze ji jednoznačně určit. Záleží na každém, jaký stupeň opečení mu vyhovuje. Někdo má raději sendvič tmavě hnědý, jiný spíše světle zlatý. Důležitá je také velikost plochy pro opečení. Jeden z námi testovaných výrobků ji měl tak malou, že bylo velmi obtížné do ní sendviče vměstnat.

Bezpečnost

Ač se zdá, že je sendvičovač a jeho používání zcela bezpečné, vždy tomu tak být nemusí. Jak ukázal náš test, některé jinak velmi dobře hodnocené výrobky propadly v testu bezpečnosti vinou příliš vysoké teploty při provozu. Přístroje byly zvenku tak horké, že hrozilo riziko popálení nebo třeba poškození okolních předmětů. Bezpečnost přístroje poznáte v obchodě velmi těžko. Při výběru výrobku ale můžete vycházet z našeho testu.

Údržba

Sendvičovač sám o sobě je velmi jednoduchý přístroj. Jeho údržba už ale tak snadná není. Základní modely není možné mýt v myčce a opékací destičky, které jsou mnohdy znečištěné například vyteklým sýrem, je nutné otírat vlhkým hadříkem. Pokud se vám sýr nebo zbytek jiné potraviny na opékací destičku přichytí, rozhodně se nesnažte odstranit jej nožem či jiným kovovým předmětem. Mohlo by dojít k poškrábání destičky a k jejímu znehodnocení. Vždy používejte buď hadřík, nebo dřevěné nástroje. Pro snadnější čištění se na trhu vyskytují už i modely s vyjímatelnými plotýnkami, které po ukončení zapékání můžete vložit do myčky. Tato možnost se vyskytuje častěji u sendvičovačů s trojkombinací, než u těch základních.

Povrch přístroje by měl být snadno omyvatelný a neměly by na něm zůstávat otisky prstů. Pro ulpívání otisků jsou často náchylné vizuálně jinak velmi atraktivní materiály, jako je například nerez nebo imitace hliníku. 

Skladování

Pokud přístroj používáte jen zřídka, stačí jej vždy po umytí nechat oschnout, zavřít a uložit do skříně. Je-li ale v provozu denně, vyplatí se mu vyhradit stálé místo, například na kuchyňské lince. V tom případě by vás měla při koupi zajímat třeba délka kabelu, nebo možnost uchovávat přístroj ve svislé poloze bez hrozby pádu. Výhodou pro skladování jsou v tomto případě i protiskluzové nožičky.

Databáze testovaných výrobků

Sendvičovače (12 výrobků)
poslední aktualizace: 2.7.2015


Přihlásit