Jak vybrat tlakový hrnec

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.4.2021

Tlakový hrnec je užitečný domácí pomocník, který dokáže výrazně zrychlit přípravu pokrmů. Ušetříte s ním čas i energii a jeho používání se nemusí bát ani začátečníci. Pokud přemýšlíte nad zařazením papiňáku do svého kuchyňského arzenálu, přečtěte si našeho nákupního průvodce.

Tlakové hrnce jsou dostupné v řadě provedení a rozměrů. Jejich cena se pohybuje v širokém rozpětí. Z tisícikoruny se může vyšplhat až na osm nebo i deset tisíc a odvíjí se nejen od velikosti, materiálu či příslušenství a designu, ale samozřejmě také od značky.

Jako první je při výběru důležité promyslet, pro jak početnou skupinu se chystáte vařit, a zvážit velikost papiňáku. Tlakový hrnec totiž můžete naplnit pouze do dvou třetin jeho celkového objemu, jinak pára nebude mít dostatek místa a tlak naroste příliš prudce. Na trhu seženete menší hrnce s objemem již od 2,5 litru, ty ale postačí maximálně pro dvojici. Pro rodinu doporučujeme hrnec s objemem alespoň 5 litrů. Větší papiňák využijete také například na zavařování a sterilování, do velikosti se v tomto případě vyplatí investovat.

Vybírejte očima i rukama

V dalším kroku se zaměřte na provedení hrnce, zejména na víko a rukojeti. Ty jsou důležité pro bezproblémovou a bezpečnou manipulaci s papiňákem. Rukojeti na stranách hrnce by měly být dostatečně velké, abyste se při uchopování nespálili o stěnu nádoby, a také pohodlné a bytelné.

Co se týká víka hrnce, existují dva základní systémy otevírání a zavírání – bajonetový a pákový. Naše testování ukázalo, že jsou oba stejně bezpečné, záleží tak jen na vašich preferencích.

Hrnec s bajonetovým uzávěrem má na sobě drážky či výstupy, do kterých zapadá víko. To se nasadí na nádobu a pootočením rukojeti zacvakne a uzamkne. Otevírá se uvolněním zámku a opětovným otočením. Poznáte jej podle výrazně delší rukojeti.

Hrnec s pákovým zavíráním má poklici se speciálními svorkami. Víko se v tomto případě vkládá přímo do hrnce a svorky zajistí jeho bezpečné uzavření a zafixování. Ovládá se stlačením či otočením rukojeti na víku.

Doporučujeme konkrétní modely pečlivě prohlédnout a porovnat přímo na prodejně a práci s hrncem si vyzkoušet a osahat. Jedině tak zjistíte, který typ vám bude nejvíce vyhovovat a bude se vám s ním pohodlně vařit.

Co může papiňák nabídnout?

Nabídka funkcí a příslušenství je v případě papiňáků poměrně prostá. Přeci jen se jedná o jednoduché kuchyňské vybavení. Svou pozornost můžete zaměřit na počet úrovní tlaku. Některé hrnce umožňují vařit pod různě vysokým tlakem a disponují nastavením jeho úrovní. Není tomu tak ale u všech, narazíte i na modely bez této možnosti.

Pokud chcete hrnec využívat k vaření v páře, porozhlédněte se po modelech s napařovací vložkou, díky které můžete například oddělit zeleninu od masa. Napařovací sítko seženete v některých případech i samostatně k dokoupení.

Hodí se také zkontrolovat, zda výrobce uvádí v návodu k použití přehled doby vaření jednotlivých potravin či pokrmů nebo možnosti mytí v myčce.

Nezapomeňte na bezpečnost

Kvalitní tlakový hrnec je silnostěnná nádoba z kvalitní nerezové oceli, s odolným těsněním i ventilem. Při výběru je důležité zhodnotit materiál hrnce, jeho provedení a bezpečnostní prvky.

Mezi nezbytné bezpečnostní pojistky patří uzamykatelné víko, které zabrání uvolnění poklice během vaření a předčasnému otevření hrnce. Dále tlakový ventil na vypouštění páry a alespoň jeden další záložní ventil pro případné selhání, ke kterému může dojít například ucpáním částečkami jídla či kořením. Výrobci mohou papiňáky vybavit větším počtem nezávislých záložních ventilů. Důležité je i kruhové gumové těsnění ve víku, které zajišťuje neprodyšné uzavření hrnce, a také indikátor tlaku.

Elektrické tlakové hrnce

Jedná se o moderní alternativu ke klasickým papiňákům. Mají vlastní zdroj tepla a využívají automatické funkce. Vrcholem variability je pak tzv. multifunkční hrnec, který disponuje řadou programů, kromě rychlého vaření tlakem umí vařit i pomalu, zastane roli rýžovaru, jogurtovače, pánve či ohřívače jídla.

Jejich výhodou je možnost nastavení automatických programů a řada doplňků, jako například časovač, odložený start, udržování teploty a další. Obsluhu usnadňuje displej a elektronické kontrolky. Hrnec vaření po celou dobu kontroluje a přizpůsobuje výšku teploty i tlaku. Příprava pokrmů většinou zabere více času než u klasických papiňáků, ale snižuje se riziko rozvaření či připálení.

Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a nutnost umístit hrnec na pracovní plochu v dosahu zásuvky, také jeho větší rozměry a hmotnost. Při výběru tedy zvažte, co od tlakového hrnce očekáváte, jak intenzivně jej plánujete využívat a také zda máte dostatek prostoru v kuchyni.

Databáze testovaných výrobků

Tlakové hrnce (13 výrobků)
poslední aktualizace: 29.4.2021


Přihlásit