Černé ovce: Úraz

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2020 Obsah květnového dTestu

Publikováno v časopise 6/2007

Člověk je tvor zranitelný a smrtelný. Od kolébky do hrobu jej na jeho cestě životem provází nebezpečí. Zároveň on sám může takové nebezpečí vyvolat a třeba i nechtěně ublíží jinému. Jelikož právo upravuje stále širší okruh mezilidských vztahů, právní regulace se nevyhnula ani úpravě náhrady škody za zdraví a odpovědnosti za ní.

Paní Buriánová bydlí v České Lípě. S manželem pravidelně jezdila do Squash Relaxu v Novém Boru. Když si tam jednoho dne odpočinuli ve vířivce, zastavili se v recepci centra, kde jsou návštěvníkům k dispozici křesílka a stolečky. Paní Buriánová si chtěla do jednoho sednout, jenže… ulétlo kolečko, křesílko poodjelo a ona upadla na zem. Když si toho recepční všimla, nabídla, že zavolá sanitku. Paní Buriánová odmítla s tím, že přijeli autem a že ji domů odveze manžel. Bolesti se však cestou začaly stupňovat a tak místo k domovu zamířili v České Lípě do nemocnice. Po vyšetření se dozvěděla, že má zlomenou kostrč a že ji čeká zdlouhavé léčení na neschopence.
Paní Buriánová se spojila se Squash Relaxem a začala se domáhat náhrady škody. Pan Kotík, majitel, se však ke škodě na zdraví, která vznikla v jeho firmě, nechtěl znát. Dokonce jí napsal dopis, ve kterém stojí, že ona sama si mohla úraz způsobit někde jinde a že se pokouší o jakýsi pojišťovací podvod. Marně se ho snažila přesvědčit, aby byl sepsán zápis o nehodě, která se stala v recepci firmy a kterou viděla recepční. Když už nevěděla kudy kam, obrátila se na časopis TEST a ten jí doporučil, aby se svěřila Černým ovcím. A tak v naší redakci zazvonil telefon…

Přihlásit