Časopis dTest

TESTY
Vyprali jsme za vás
Výrobci automatických praček se předhánějí ve vymýšlení nových funkcí, které mají usnadnit praní. Programovatelný start, nové programy na praní toho či onoho a různé „x-té smysly“ dělají z praček v reklamě něco jako domácího mazlíčka, který na vás vychrlí záplavu čistého prádla. I přestože jsou řízeny počítači a údajně obdařeny inteligencí, stále ještě jsou to jednoúčelové přístroje, jejichž úkolem je dobře prát prádlo. Jakkoliv se takový nárok může zdát banální, naše testy ukazují, že některé pračky mají problém i se svou základní a jedinou funkcí - praním. Přinášíme přehled jedenácti praček z nabídky na českém trhu s rychlostí odstřeďování v rozmezí 1000 – 1600 otáček za minutu. Vybrali jsme tři dražší a osm levných modelů s předním plněním, abychom porovnali jejich výkony. Potvrdilo se to, co již při minulých testech praček: s cenou roste kvalita.
Na značce příliš nezáleží
Chystáte si výbavu na letní dovolenou? A sháníte ještě nikoliv nepodstatné maličkosti, jako je fotoaparát? Pak právě vám (a nejenom vám) je určen náš test. Vybrali jsme 14 digitálních fotoaparátů s převážně automatickým nastavením určených pro uživatele, kteří nemají o moc vyšší nároky, než jen mačkat spoušť. Cenové rozmezí přístrojů je od velice levných v ceně do tří tisíc až po téměř jedenáct tisíc; cena se liší zejména podle rozlišení a vybavení. Celková kvalita přístrojů v testu se jako vždy diametrálně liší. Paradoxně, největší rozdíly ve kvalitě fotografií jsou mezi fotoaparáty se srovnatelným rozlišením.
Pro zářivé oči
Dražší, nebo levnější oční stíny? Za více peněz, více krásy? Chcete-li se líbit, sama sobě a samozřejmě okolí, nemusíte zbytečně utrácet peníze. Dobrou službu vám prokáží jak „obyčejné“ suché stíny za pár korun z drogerie, tak i hodně drahé oční stíny v umělecky provedeném pouzdru. Ženy a dívky, jejichž oční víčka se stala „testovacími místy“ praktických zkoušek, byly (až na pár drobných výjimek) poměrně spokojené. A dodejme, že nevěděly, jaké oční stíny používají (to v zájmu objektivity).
Ach ty koberce…
Tak by mohly vzdychat některé vysavače, kdyby to uměly. Vysávat koberce totiž moc neumí, za sebou nechávají jak prach, tak zejména vlasy, nitě, zvířecí chlupy. Pouze tři vysavače z testovaných nepovažují koberce za své „nepřátele“. Test, jehož výsledky předkládáme, je malou sondou do kvality nabídky vysavačů. Jde o malý závdavek, protože na podzim letošního roku přineseme velký test pro všechny, kteří si tuhle nezbytnou investici do domácnosti v krátké budoucnosti plánují.
Velké rozdíly v kvalitě
Dostatečný objem, prakticky uspořádané úložné prostory, pohodlné ramenní popruhy a pevná a zároveň dobře odvětraná zadní stěna. To všechno a ještě něco navíc by měl mít dobrý batoh. Pokud po něm toužíte, máme pro vás jednu dobrou a jednu méně dobrou zprávu: kvalitních batohů nabízejí obchody docela dost, musíte ale zapomenout na „supervýhodné“ koupě a zalovit v trošku vyšších cenových kategoriích. Ovšem nemusí to být zase tak hrozné – cenový rozdíl mezi nejhorším (a zároveň nejlevnějším) testovaným batohem a vítězem testu činí necelé tři stokoruny.

INFORMAČNÍ SERVIS
Úraz
Paní B. si chtěla v relaxačním centru sednout. Křesílku se zlomilo kolečko, poodjelo a ona upadla na zem. V nemocnici se dozvěděla, že má zlomenou kostrč a že ji čeká zdlouhavé léčení. Víte, že u provozovatelů služeb můžete jako poškození uplatnit podle okolností případu hned několik druhů nároků, když vám vznikla škoda na zdraví?
Nenápadný signál pohromy
Naučte se zapomínat na český škrob a pomalu i na brambory. S brambory je svízel, protože jsou na počasí ze všech plodin tou nejchoulostivější a zpravidla jich naroste buď moc nebo málo. V předunijních dobách odčerpaly veškerou případnou nadúrodu škrobárny, což teď nelze. Trefit se výrobou škrobu přesně na chlup do předepsané kvóty, to se u nás podařilo jen jednou.

ZDRAVÍ
Brambory – optimální strava v prevenci obezity
Dietology často odsuzovaný tradiční český jídelníček nemá jenom samá negativa, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jeden z výrazně pozitivních prvků v něm například tvoří brambory, klasická tuzemská příloha k hlavním pokrmům. Patrně nejvychytanější vlastnost brambor spočívá v tom, jak uvádějí (kupodivu) americké výzkumy, že z 38 nejběžnějších druhů potravin dokáží brambory nejvíce navodit pocit sytosti v množství, které zároveň představuje velmi nízký přívod energie. To v praxi znamená, že jsou velmi vhodnou stravou v prevenci proti obezitě.
Nejde jen o uhašení žízně
Zejména v horkých letních dnech je nutné dodržovat pitný režim, tedy konzumaci dostatečného množství tekutin v zásadě všeho druhu. Především v rekreačních zařízeních jsou přitom nejvíce konzumovanými nápoji sycené a colové, většinou dost sladké tekutiny. To ale žádné terno pro organismus není. Daleko vhodnější je dát si třeba čaj nebo i pro někoho překvapivě „národní nápoj“ – pivo.
Funkční potraviny – Kořeniny (7.)
Víte, že pepř podporuje trávení, omezuje nadýmání a údajně příznivě ovlivňuje i srdeční činnost? Že nové koření podporuje trávení tučných pokrmů? Že mleté semeno pískavice se doporučuje pro diabetiky? Že čaje či nálevy z rozmarýny prokrvují zažívací trakt, zvyšují tlak a posilují srdeční činnost?

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit