Ze světa vitamínů a minerálií: Železo

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 10/2012

Nadměrný příjem některých vitamínů i minerálních látek může narušit dobře vyvážený metabolismus, vzájemný poměr nejenom vitamínů a minerálií, ale i ostatních účastníků látkové výměny.

Medicína první poloviny 20. století vkládala do vitamínů velké naděje. V průběhu dalších desetiletí přehnaný optimismus částečně vyprchal a v některých směrech se dostavilo rozčarování. Příčina tkví hlavně v tom, že se „hospodaření“ s bioaktivními látkami řídilo chybnou taktikou podle zásady „čím více, tím lépe“ namísto tolikrát osvědčeného „všeho s mírou“. Ukázalo se, že „přiměřené“ množství zdraví prospěšného vitamínu nebo jiné bioaktivní substance se zpravidla vícenásobnou dávkou přiměřeně nezvyšuje. Taková úměra běžně nefunguje a může vést i k překvapivě nechtěným opačným výsledkům.

V našem seriálu se vám pokusíme podat informace, které přinesou užitek objektivní informovaností tak, jak to odpovídá stavu současné vědy.

 

Železo

Železo patří mezi velmi důležité prvky pro metabolismus člověka. Je zapotřebí pro tvorbu červených krvinek a řadu vitálních funkcí – růst, reprodukce, hojení ran a imunita. U zdravého člověka dochází k dennímu úbytku železa přibližně v množství 1 mg, u žen při menstruaci nebo v období kojení může být tato hodnota přibližně dvojnásobná, ale i vyšší.

Vstřebávání železa z potravin závisí na zdroji. Z rostlinných materiálů je nízké (cca 5 %), ze živočišných kromě masa vyšší (cca 20 %) a nejvyšší u masa (až 24 %). Vstřebávání železa negativně ovlivňují fytáty a polyfenoly obsažené v obilovinách, zelenině a luštěninách, třísloviny v čaji a kávě, vápník a rostlinné bílkoviny v sóji a ořeších. Biologickou využitelnost železa zlepšuje vitamín C, některé organické kyseliny a maso, nedostatek vitamínu A jeho využití zhoršuje.Přihlásit