Finance: Hypoteční úvěry

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2020 Obsah březnového dTestu

Publikováno v časopise 9/2012

Koncem loňského roku dosáhly sazby hypotečních úvěrů na historicky nízké hodnoty, kde se i nadále drží. Zdá se tedy, že úvěr na bydlení lze pořídit za poměrně příznivých podmínek.

Uvažujete o investici do bydlení a o využití úvěru? Pak vězte, že nejlepší čas se zadlužit je v období nízkých úrokových sazeb, které je právě nyní. Banky si totiž mohou půjčit peníze za rekordně nízkých 0,75 % a díky tomu zůstávají rekordně nízké i úroky, za které tyto prostředky půjčují dále. Druhou příznivou zprávou je, že banky optimističtěji posuzují schopnost budoucího klienta splácet úvěr, a ty, které neutrpěly výrazné újmy v ekonomicky méně stabilních zemích, jsou opět připraveny nadšeně poskytovat úvěr všem, kdo zvládnou splácet.

Sazby úroku z úvěru se drží na historických minimech a spotřebitelé reagují. V červnu letošního roku tak banky získaly 7062 nových klientů, kterým přidělily úvěry v celkové výši 11,6 miliardy Kč.

Je nyní skutečně ten nejlepší čas vzít si úvěr na bydlení? Pokud věříte, že budete schopni splácet, tak ano. Uvažte však, zda budete schopni zachovat si stejný nebo vyšší příjem po celou dobu úvěru. Položte sami sobě několik otázek a upřímně si na ně odpovězte: Jaká je vaše uplatnitelnost a cena na trhu práce? Nakolik jistá je budoucnost vašeho pracovního místa? Jaké obchodní vyhlídky má váš zaměstnavatel? Vezměte v potaz všechna rizika, která mohou vaši schopnost splácet ohrozit. Nízká sazba totiž zdaleka neznamená, že splácení úvěru bude stejně snadné jako jeho získání.Přihlásit