Finance: Hypotéky

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2012

V roce 2011 úrokové sazby hypoték dosahovaly rekordně nízkých hodnot. Díky tomu objem poskytnutých úvěrů vzrostl až o 40 % oproti roku 2010. Po měsících postupného snižování úrokových sazeb se pokles v prosinci 2011 ale zastavil a některé banky dokonce sáhly ke zvýšení úrokových sazeb až o 0,2 %.
 

Nárůst sazeb není způsoben zvyšováním sazeb centrální banky, zůstávají na nejnižších historických hodnotách, nýbrž se na nich odráží ner-vózní situace na kapitálových trzích. Opět totiž narůstá nedůvěra mezi bankami a ty proto omezují vzájemné úvěrování. Dalším důvodem zdražení hypoték může být nelichotivá situace bank v Evropě. Jejich vlastníci utržili mnohé ztráty a potřebují zlepšit své účetní rozvahy. Rány, které utržili „doma“, si teď hojí v zahraničí (tedy například i u nás). Vzhledem k narůstající nervozitě banky také důkladněji prověřují potenciální klienty, zda budou schopni bezproblémově splácet úvěr.
To jsou některé z příčin aktuálního zvýšení úrokových sazeb, které jsou ale nadále poměrně nízké. Pokud tedy máte poměrně jisté příjmy, může být pro vás vhodná doba vzít si úvěr na bydlení.Přihlásit