Čokoládové kamufláže

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Přečtěte si nový dTest

Publikováno v časopise 3/2008

S blížícími se Velikonocemi lze v tuzemských obchodech očekávat zvýšenou nabídku cukrovinek pro děti, zejména pak pochoutky tvářící se jako čokoládové výrobky. Mnohé z nich však čokoládu, respektive kakao, neviděly doslova ani z rychlíku. Nebo tvoří čokoláda jen velmi tenkou povrchovou vrstvu, pod kterou je ale ukryt různým způsobem ochucený ztužený tuk.

Co je a není čokoláda

Podle příslušné vyhlášky k zákonu o potravinách lze do pojmu čokoláda zahrnout prakticky tři kategorie výrobků: hořkou čokoládu, která musí obsahovat minimálně 35 procent kakaových součástí, mléčnou čokoládu s obsahem minimálně 25 procent kakaových součástí a bílou čokoládu s minimálním obsahem 20 procent kakaového másla. Hořká čokoláda přitom může obsahovat třeba i 95 procent kakaových součástí, přičemž jejich stoupající podíl je známkou vyšší kvality čokolády. V praxi je ale nejvhodnější hranice mezi 60 až 70 procenty, vyšší obsah se totiž projevuje přílišnou hořkostí a výrobek pak spotřebitelům, zejména dětem, nechutná.
Kromě čokolády jako takové jsou další potravinářskou kategorií čokoládové bonbony, kde musí tvořit celkový obsah jednoho druhu čokolády nebo směsi čokolád nejméně 25 procent celkové hmotnosti výrobku. Dříve se tyto výrobky nazývaly čokoládové cukrovinky. A aby to bylo ještě o něco složitější, pak u názvu cukrovinky, která nesplňuje požadavky na čokoládu, ale obsahuje minimálně pět procent kakaových součástí, lze použít pojem „s čokoládou“.Přihlásit