Přírodní čokoláda? Povinné a nepovinné údaje na obalech

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2012

Nepovinné údaje na potravinářských výrobcích jsou zpravidla psány větším a nápadnějším písmem než údaje povinné a nejinak je tomu i u mléčné čokolády Orion o hmotnosti 25 g.

„Jen to nejlepší je dobré pro vaše děti“ stojí ve zvýrazněném rámečku na obalu. V další části tohoto zvýrazněného textu se dočteme, že: „Lahodná čokoláda Orion je vyrobena z čistě přírodních ingrediencí, jako jsou kakaové boby, mléko a přírodní vanilka.“ V onom výčtu předností se cudně zapomnělo dodat, že čokoláda obsahuje také cukr a přidaný rostlinný tuk nekakaového původu. Obě tyto povinně uváděné informace musíme hledat na jiném místě obalu, kde jsou napsány podstatně drobnějším písmem. Cukru je v čokoládce 13,7 g, tvoří tedy více než polovinu její hmotnosti. Jisté úskalí „v tom nejlepším pro vaše děti“ může být i přidaný rostlinný tuk nekakaového původu. Obsahuje totiž vysoký podíl nasycených mastných kyselin a těch má čokoládka 4,8 g, což představuje čtvrtinu maximálního denního příjmu.

Příroda je mocná čarodějka a v moderním marketinku má slovo přírodní čarovnou moc. Když výrobce napíše, že je potravina z čistě přírodních ingrediencí, nelze jeho sdělení zpochybnit. I ropa je konec konců přírodního původu…


Přihlásit