Časopis dTest

TESTY
I levné jsou dobré
Prodej myček nádobí utěšeně stoupá. Pochopitelně stoupá i prodej prostředků, které jsou nutné pro strojní mytí nádobí. Tahle domácí chemie je výnosným obchodem v branži, která neustále přináší další a další novinky. Jestliže ještě nedávno představovaly největší výkřik tablety 3 v 1 s funkcí mytí, leštění a regenerační soli, dnes je vytlačují multifunkční tablety, které navíc slibují dlouhodobou ochranu skla, lesk nerezového nádobí, posilovače mycí síly, které se mají poprat s houževnatou nečistotou, nízkoteplotní aktivátory. Věřit, nevěřit? Odpověď přináší nesmírně zajímavý test, který si vzal na mušku osmnáct multifunkčních a pět standardních tablet bez extra přísad.
„Vychytané“ pračky
Automatická pračka je základním vybavením každé domácnosti a neočekáváme od ní nic více ani nic méně než to, že bude dobře prát. To se může zdát jako nenáročný úkol. V praxi se však ukazuje, že není vůbec jedno, po jakém modelu při výběru sáhneme. Protože trh s pračkami je stabilním odvětvím s ne příliš revolučním vývojem (není totiž moc co vyvíjet), snaží se výrobci přicházet s „vychytávkami“, které mají učinit praní snazší, prádlo bělejší a čisté než čistší. Jak už tomu bývá, někdy jsou některé nové funkce užitečné, mnohdy u některých je jejich přínos sporný nebo žádný. Že dnešní pračky disponují digitálním displejem s možností programování jednotlivých funkcí a přehledného sledování průběhu pracího cyklu či naprogramování startu nebo konce praní, je bezpochyby výhoda. Ale například poslední výkřik módy na poli praček – parní praní; nezdá se být ničím jiným než slepou vývojovou větví, která se zřejmě nestane samozřejmou součástí každé pračky. Testovali jsme 7 modelů automatických praček.
Chytré a chytřejší telefonování
Smartphony nabízejí oproti běžným telefonům rozšířené funkce. Vzhledem k tomu, že jejich předpokládané využití je hlavně pracovní, disponují nadstandardními možnostmi synchronizace dat s počítačem. Usnadňují tak sdílení času a úkolů. Multimediální boom v oblasti telefonie neminul ani chytré telefony. Přehrát s nimi oblíbenou skladbu či video není žádným problémem. Stejně tak na nás ze zadní strany většinou vykoukne čočka fotoaparátu či kamery. Test se zaměřil na 21 smartphonů, mezi testovanými výrobky naleznete i Apple iPhone.

UPOZORNĚNÍ
„Něco malého“ k snědku
V únoru letošního roku se v prodejnách tisku objevila novinka masivně podporovaná televizní reklamou. Kolekce „Medvídek Pú a jeho svět“, která se skládá z časopisu a dětského jídelního servisu „Medvídkův jídelní servis na něco malého k snědku“. Co vydání časopisu, to kousek servisu. Kolekce vychází v intervalu 14 dnů a je plánována na 60 pokračování.
Když se na trhu objevil velký mělký talíř Medvídka Pú, koupili jsme několik kusů a okamžitě převezli do Národní referenční laboratoře pro materiály určené pro styk s potravinami a pro výrobky pro děti do 3 let věku, Státního zdravotního ústavu Praha. Analýzy, které jsme objednali, sledovaly zdravotní nezávadnost talířů ve třech rovinách: migraci (tj. přechod) formaldehydu do nekyselých potravin (používá se destilovaná voda), do kyselých potravin (rajskou omáčku či polévku, nastrouhané jablíčko, jogurt, zelí v sladkokyselém nálevu atd. nahradil 3% roztok kyseliny octové) a do kyselých potravin po 1 mycím cyklu v myčce nádobí (dle návodu lze mýt v myčce).Závěr analýz není příznivý: Ani jeden z testovaných vzorků NEVYHOVĚL! Velké talíře Medvídka Pú jsou zdravotně závadné a do dětských rukou, ba ani do těch dospělých nepatří.

INFORMAČNÍ SERVIS
Čokoládové kamufláže

S blížícími se Velikonocemi lze v tuzemských obchodech očekávat zvýšenou nabídku cukrovinek pro děti, zejména pak pochoutky tvářící se jako čokoládové výrobky. Mnohé z nich však čokoládu, respektive kakao, neviděly doslova ani z rychlíku. Nebo tvoří čokoláda jen velmi tenkou povrchovou vrstvu, pod kterou je ale ukryt různým způsobem ochucený ztužený tuk.
Neznámí nájemníci
Paní Macková bydlí v malém rodinném domě spolu se svým manželem a synovou rodinou. Kromě příbuzných nikdy nikomu nedala souhlas s trvalým pobytem. Čirou náhodou se dozvěděla, že je u ní přihlášeno 44 lidí – Vietnamci, Srbové, Ukrajinci, ale také Němci a Angličané. A dokonce že u ní podniká několik cizinců. Doplatila (a nejenom ona) na mezeru v zákoně č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel.

SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELů čR

On-line kurzy pro spotřebitele i podnikatele
Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) na svých interaktivních webových stránkách www.spotrebitele.info zprovoznilo internetový kurz spotřebitelského práva, který zájemcům poskytuje základní přehled o problematice ochrany spotřebitele (je rozčleněn na „Spotřebitelské minimum“ a „Úvod do spotřebitelského práva pro podnikatele“), a kurz se zaměřením na diskriminaci spotřebitele.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 89 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit