Jak testujeme

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

MP3 přehrávače: zvuk 20 %, výdrž baterie 15 %, obsluha 40 %, mobilita 10 %, odolnost 5 %, výbava 10 %, ochrana sluchu 0 %

multimediální přehrávače: zvuk 15 %, výdrž baterie 12 %, obsluha 31 %, mobilita 8 %, odolnost 4 %, výbava 8 %, fotografie 8 %, video 15 %, ochrana sluchu 0 %

Zvuk

Přehrávají se rockové, popové a klasické skladby ve formátu MP3 s datovým tokem 192 kb/s. Poslech se hodnotí při použití dodávaných a kvalitních profesionálních sluchátek (hodnocení kvality zvukového výstupu).

Výdrž baterie

Po třech cyklech nabití a vybití se měří provozní doba s plně nabitou baterií. Se zapnutou funkcí opakování skladeb se přehrávají MP3 skladby o datovém toku 128 kb/s (hlasitost 75 dB) a (je-li to možné) s vypnutým podsvícením displeje. Doba nabíjení je měřena při použití dodávané nabíječky.

Obsluha

Hodnocení návodu k použití, mimo jiné jeho úplnosti, srozumitelnosti a rad při potížích. Dále hodnoceno kopírování skladeb do přístroje (zohledňuje se i případná nutnost instalovat speciální software, automatická synchronizace, čas potřebný ke zkopírování 100MB dat, možnost mazání skladeb v přehrávači apod.). Hodnoceny jsou základní funkce (přehrávání, přepínání skladeb, hledání v rámci skladby, nahrávání, uzamčení přístroje), pohyb v menu a navigace (struktura menu, možnosti vyhledávání a třídění skladeb, čitelnost displeje), stejně jako ovládací prvky (jejich rozmístění a kvalita, pohodlnost držení přístroje). Dále rychlost zapnutí, tedy čas přechodu z vypnutého stavu do zadání a přehání první skladby. Míra hluku pronikajícího do okolí se měří s dodávanými sluchátky pomocí umělé hlavy ve vzdálenosti 0,4 m (běžná vzdálenost v prostředcích hromadné dopravy).

Mobilita

Hodnotí se pohodlnost nošení, tedy hmotnost, objem a použitelnost při nošení v kapse (přepínání skladeb či úprava hlasitosti „naslepo“ apod.) a zvlášť také vhodnost přístroje pro běhání.

Odolnost

Zkoušky zaměřené na odolnost proti poškrábání a mechanickou odolnost při pádu. Odolnost proti poškrábání testována pomocí speciální tužky s karbidovým hrotem.Pádové zkoušky probíhaly v otočném bubnu o výšce 80 cm. Odolnost zapnutých a přehrávajících přístrojů byla zhodnocena po deseti otáčkách.

Vybavení

Zhodnocení počtu podporovaných hudebních formátů, možností připojení, napájení, velikosti paměti a možnosti jejího rozšíření pomocí paměťové karty, dodávaného software a rozšiřujících funkcí vztažených k přehrávání hudby a také další výbavy (např. hry, hodiny).

Ochrana sluchu

Měření maximální hladiny akustického tlaku na ucho za použití dodávaných sluchátek při maximální hlasitosti, maximálním nastavení ekvalizéru a s vypnutým omezovačem hlasitosti; cílem je simulovat nejhorší možnou situaci. Podle evropské normy by neměla maximální hlasitost překročit hranici 100 dB a výstupní napětí hodnotu 150 mV. Zvlášť se hodnotí kvalita omezovače hlasitosti, a zda mají dodávaná sluchátka funkci potlačení okolního hluku. Neovlivňuje celkové hodnocení kvality.

Fotografie

Hodnocena kompatibilita s fotografiemi ve formátu JPEG s rozlišením 5 megapixelů, kvalita displeje (rozlišení, jas, barevná reprodukce a ostrost) a jeho použitelnost v interiéru i exteriéru. Zhodnocení pozorovacích úhlů a obsluhy.

Video

Hodnocena kompatibilita s různými formáty video souborů, velikost a kvalita displeje (rozlišení, jas, barevná reprodukce a ostrost) a jeho použitelnost v interiéru i exteriéru. Zhodnocení pozorovacích úhlů a obsluhy. Použit nejlepší možný formát videa pro daný přehrávač.

Přihlásit