Jak testujeme videokamery

V mezinárodním srovnávacím testu: 29 videokamer, z toho 14 modelů vybavených pevným diskem a 15 na paměťové karty. Další výsledky modelů se záznamem na DVD a mini-DV kazety na www.dtest.cz (pouze pro předplatitele)
Cena: v e-shopech v lednu 2009

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Obraz 40 %, fotografie 10 %, zvuk 15 %, obsluha 20 %, provozní doba 5%, víceúčelnost 10 %.
 • Obraz
  Při testu kvality obrazu jsou natáčeny snímky za různých světelných podmínek, vzdáleností, při různých nastaveních kamer. Všechny zkoušky se provádějí pokud možno při použití plně automatického nastavení, se zapnutým autofokusem, při nejvyšší možné kvalitě nahrávky. Funkce stabilizace obrazu je při zkouškách také zapnuta; stabilizace obrazu se hodnotí pomocí speciálního vibračního přístroje. Zvlášť je posuzována kvalita nahrávek pořízených při nízkém osvětlení.
 • Fotografie
  Dva experti hodnotí fotografie pořízené venku za jasného počasí. Kamera je nastavena na nejvyšší možnou kvalitu. Hodnocení fotografií probíhá po přenesení do počítače na vysoce kvalitním monitoru.
 • Zvuk
  Tři odborníci hodnotí kvalitu různých nahrávek. Měří se provozní hluk, citlivost mikrofonu na vítr, efektivita jeho potlačení a další parametry. Je-li přístroj vybaven standardní zásuvkou na mikrofon, hodnotí se kvalita zvuku za použití externího mikrofonu.
 • Obsluha
  Dva laici a jeden expert hodnotili ovládání při instalaci zařízení, prvním nastavení, natáčení snímků a přehrávání přímo v přístroji. Dále se hodnotila kvalita displeje a hledáčku, dálkového ovládání a rychlost zapnutí. V neposlední řadě byl hodnocen dodávaný software pro PC, pohodlnost a rychlost přenosu dat do počítače. Součástí této skupiny zkoušek bylo také hodnocení kompaktnosti jednotlivých přístrojů a reakce na rychlé pohyby.
 • Víceúčelnost
  Možnosti nastavení, připojení externích zařízení a další rozšiřující funkce.
 • Provozní doba
  Měření délky provozní doby na jedno nabití baterie na otočném stole – kamera tak musí neustále zaostřovat jako při běžném natáčení.

Přihlásit