Jak testujeme videokamery

V testu: 12 kamer MiniDV, 10 přístrojů DVD, 4 s harddiskem a 2 s SD paměťovými kartami.

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Obraz 40 %, fotofunkce 10 %, zvuk 15 %, obsluha 20 %, doba provozu 5 %, mnohostrannost 10 %.
 • Snížení hodnocení
  Kvalita zvuku nemůže být v případě »dostatečného« nebo »nedostatečného« zvuku přes zabudovaný mikrofon lepší; za »dobré« externí vstupy pro mikrofon se však hodnocení zvyšuje o půl známky. V případě chybějícího hledáčku může být obsluha v nejlepším případě hodnocena jako »uspokojivá« (3,5).
 • Kvalita obrazu
  Dva odborníci a tři zainteresovaní laici posuzovali při vizuálních testech záznamy pořízené za denního světla a při umělém osvětlení. Jednalo se o pohyblivé scény ve formátu 4:3 a 16:9 a hodnotily se ostrost obrazu, plnost barev a celkový dojem. Citlivost na světlo se určovala při 65 a 5 luxech a s integrovanou infrasvítilnou, byla-li k dispozici. Stabilizace obrazu a její vliv na kvalitu obrazu byly testovány s definovanými škubavými pohyby. Automatický i ruční zoom se testoval u různých ohniskových vzdáleností, za různých hodnot intenzity osvětlení a s různými poměry z hlediska kontrastu.
 • Fotofunkce
  Vizuální test záznamů pořízených za denního světla i při umělém osvětlení, z hlediska rozlišení, šumů, rozložení světlosti, zkreslení (obrazu), přesnosti hledáčku, prodlevy spouště, přenosu dat přes USB.
 • Kvalita zvuku
  Tři odborníci posuzovali kvalitu zvuku a případné rušivé šumy a hluk při pořizování záznamů přes zabudované a rovněž, pokud to bylo možné, přes externí mikrofony. Hodnotila se citlivost vůči větru v závislosti na směru (pokud možno s větrnými filtry a bez nich), na základě objektivních měření a subjektivního hodnocení.
 • Obsluha
  Hodnotil se uživatelský manuál (mimo jiné vzhled, pojetí, členění, srozumitelnost, úplnost a přehlednost), snadnost manipulace (mimo jiné vsazování a vyndávání paměťových médií i baterií, tlačítko pro zoom i záznam, ruční zaostření, menu, pozice a držení v ruce) a reprodukce (mimo jiné funkce paměti, stabilita kamery, připojení kabelů). Hodnotil se rovněž dálkový ovladač (dosah, možnosti a schopnost přístroj ovládat), hledáček a displej, světlost, kontrast, ostrost, plnost barev, doba spouštění, transport a přenos dat do počítače (Win XP, USB a Firewire).
 • Doba provozu
  Provozní doba na jedno nabití baterie.
  Příkon: displej, autofokus a aktivní stabilizace obrazu, zoom.
  Reprodukce: zapnutý displej.
 • Mnohostrannost
  Celkem 44 vlastností z hlediska vybavení bylo hodnoceno podle bodového schématu.

Přihlásit