Jak testujeme opalovací přípravky

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

UVB ochrana 40 %, UVA ochrana 30 %, kosmetická kvalita 20 %, pokyny k používání 5 %, deklarace 5 %.

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Měření ochranných faktorů

UVB: podle mezinárodní metody International SPF Test Method z roku 2006 (Colipa / CTFA SA / CTFA US / JCIA); UVA: metodou in vitro podle Colipa z roku 2009. UVB záření způsobuje spálení kůže a rakovinu kůže, UVA záření stárnutí kůže, při vysokých dávkách rakovinu kůže.  Nedostatečně hodnocená UVA nebo UVB ochrana má za následek snížení celkového hodnocení.

Na kvalitu opalovacího přípravku nelze usuzovat podle toho, zda se při jeho používání spálíte nebo ne, poškození pokožky nemusí být ihned viditelné!

Kosmetická kvalita

Testující hodnotili vlastnosti přípravků z hlediska jejich použití; konzistenci, vlastnosti při aplikaci (roztíratelnost, vstřebávání, zanechávání bílých map, lepivost).

Pokyny k používání a deklarace

Zjišťovalo se, zda na obalech výrobků jsou uvedeny potřebné pokyny, které spotřebitele vedou k účelnému a vhodnému použití, jako jsou správné množství, pokyny pro aplikaci a opakovanou aplikaci, varování před přílišným pobytem na slunci apod. Hodnoceny byly pokyny k používání v českém jayzce, jejich úplnost a čitelnost a jejich umístění přímo na obalu výrobku. Součástí hodnocení je také označení výrobků podle doporučení Evropské komise ze září 2006.

Přihlásit