Znehodnocení vozidla autoservisem

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně autoservisu a opravy auta. V polovině dubna jsem dala mé auto do servisu skrze výměnu těsnění pod hlavou (toto je i uvedeno v protokolu od servisu). Do servisu auto normálně dojelo. V tuto chvíli je celá oprava ve stavu, že auto je nepojízdné, autoservis již zřejmě auto neopraví a svalují vinu na zřejmě spolupracující firmu, které svěřili hlavu motoru k nějaké úpravě skrze usazení. Poslední vyjádření autoservisu je takové, že na autě udělali více věcí a ty budu mít zdarma a když si zakoupím nový motor, tak mi ho zdarma dají auta. Mě se ale v tuto chvíli určitě nelíbí varianta, že bych měla kupovat nový motor, když vezmu v potaz, že ten můj byl v pořádku, když jsem tam přijela (až na těsnění pod hlavou). Má na to autoservis nyní právo mi vrátit nefunkční auto,případně chtít po mně abych si zakoupila nový motor, který mi tam oni dají? Předpokládám, že sami jsou si vědomi nějakým svým pochybením, neboť v opačném případě by zdarma neudělali nic. Opomíjím již i skutečnost, že oprava měla být do týdne hotova a nyní jsem bez auta 2 měsíce. Autoservis zatím komunikuje, od vás bych ráda slyšela na co mám nárok a na co mají právo oni.

Doporučení časopisu dTest

Z Vašeho dotazu vyplývá, že servis auto nejenže neopravil, ale ještě jej poškodil. Tím došlo jak k podstatnému porušení smlouvy na jeho straně, tak ke vzniku škody, kterou je Vám povinen uhradit.

Tím, že jste dala auto do servisu k opravě, došlo k uzavření smlouvy o dílo mezi Vámi a daným podnikatelem. Protože servis dílo řádně včas nezhotovil, ocitl se v prodlení. Vzhledem k tomu, že jste již servisu poskytla dodatečnou lhůtu k plnění, a přesto Váš automobil stále není opraven, máte nyní právo od smlouvy odstoupit v souladu s ustanovením § 1978 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "OZ"). V důsledku odstoupení od smlouvy bude servis povinen vrátit Vám za neprovedenou opravu peníze, které od Vás obdržel.

Zároveň máte také právo na náhradu škody, která na autě vznikla a to podle § 2944 OZ. Nezáleží také na tom, zda škodu způsobil přímo servis, nebo jiná osoba, které servis auto předal. Váš vůz převzal přímo servis v rámci plnění smlouvy, kterou jste s ním uzavřela, je proto nyní zodpovědný za škody, které na autě vznikly v době po převzetí vozu.

Doporučujeme proto jak odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení peněz za opravu, tak požadovat zaplacení motoru z titulu náhrady škody. Samozřejmě se můžete se servisem dohodnout, že Vám motor hradit nebude, ale dá Vám místo poškozeného zdarma nový (resp. takový, který bude odpovídat Vašemu předchozímu motoru, tudíž může být i použitý). Součástí náhrady škody je pak přirozeně i tato montáž, cílem náhrady škody je totiž uvést auto do původního stavu před vznikem této škody, tudíž je škůdce povinen uhradit i onu montáž motoru.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest