Životní pojištění

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chtěl bych poradit. Mám životní pojištění se spořením od Allianz F1 a momentálně na něj nemám peníze. Platím 1450 Kč a nezaplatil jsem tři splátky, což je teď dluh kolem 4400 Kč. Když budu chtít pojištění zrušit, tak budu muset dluh zaplatit, i když mají ve všeobecných podmínkách, že když se opozdím o měsíc ve splácení, tak ho můžou zrušit?

Doporučení časopisu dTest

Podmínky vypovězení, ukončení nebo jiné změny pojistné smlouvy najdete buď ve smluvních ujednáních přímo nebo v pojistných podmínkách, které byly přiloženy ke smlouvě.

Obecně Vám pojišťovna může smlouvu vypovědět v případě, kdy neplníte povinnost vyplývající ze smlouvy, tedy neplatíte sjednané měsíční plnění. Smlouva zanikne uplynutím výpovědní doby. Nicméně až okamžikem zániku pojistné smlouvy zaniká i Vaše povinnost hradit sjednané pojistné. Tedy pojistné, které nebylo uhrazeno k datu zániku smlouvy o životním pojištění je třeba uhradit. K tomu doplňujeme, že pojišťovně Vaším prodlením nevzniká povinnost smlouvu vypovědět, jedná se o její právo, které nemusí využít. Pokud se pojišťovna rozhodne pro další trvání smlouvy, může od Vás vymáhat plnění Vašich smluvních povinností (platit pojistné). Nadto je pojišťovna dle § 1970 občanského zákoníku oprávněna žádat od Vás úroky z tohoto prodlení.

Jestliže v současné chvíli nedisponujete dostatečnými finančními prostředky, abyste mohl dostát svým smluvním závazkům, pokuste se kontaktovat pojišťovnu a domluvit se na dalším postupu. Můžete se například dotázat, zda není možné smlouvu změnit nebo snížit měsíční pojistné. Umožňuje-li to smlouva či obchodní podmínky, bylo by vhodné smlouvu z Vaší strany vypovědět.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest