Záruka úsporek a LED zdrojů

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, že je omezena záruka wolframových žárovek je jasné z principu. Jak je to ale u světelných zdrojů (úsporky, LED), které mají mít životnost delší jak dva roky a není u nich uvedena záruční doba? Moc děkuji.

Doporučení časopisu dTest

Ustanovení § 2165 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, stanoví, že záruka, tj. odpovědnost prodejce za vady, trvá po dobu použitelnosti zboží vyznačenou na jeho obalu, přímo na zboží či v návodu k němu připojenému, nebo uváděnou v reklamě. Ve spotřebitelských vztazích navíc platí, že prodejce zavazují záruční podmínky dané výrobcem (typicky u žárovek jde o jejich životnost) v souladu s § 2166 odst. 1 téhož zákona. Je-li doba, po jakou lze zboží užívat (životnost), určena například počtem hodin svícení, záruční doba skončí jejich vyčerpáním. Prodejce tedy odpovídá za vady prodaných žárovek v rozsahu jejich životnosti určené výrobcem. Lze však přesně určit pouze minimální délku záruční doby. Vezmeme-li počet hodin za den a vynásobíme-li jej počtem dnů v roce, pak záruka bude přinejmenším trvat tolik let, kolik takto spočítaných hodin se vejde do stanovené životnosti.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest