Vázaný spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, zakoupil jsem elektrospotřebiče (2ks) přes e-shop jednoho elektra. Na nákup byl sjednán spotřebitelský úvěr bez navýšení. Jeden ze spotřebičů jsem reklamoval - reklamace byla akceptována. Spotřebič jsem vrátil a jelikož mi výměna nebyla umožněna, musel jsem zakoupit výrobek jiný. Peníze mi mimochodem stále nebyly vráceny, právě z důvodu nákupu zboží na spotřebitelský úvěr. Proto jsem souhlasil s nabídkou prodejce, že stávající úvěr bude zrušen a na zbývající zboží mi bude sjednán nový úvěr za stejných podmínek. Což prodejce posléze zamítl, kvůli interním komplikacím. Nyní mi vyhrožuje předžalobní výzvou k jednorázovému doplacení úvěru, který byl zrušen na jejich žádost, nikoli mojí. Takže: 1) prodali mi vadný výrobek který nebylo možné vyměnit a byl jsem nucen zakoupit novou lednici. Nehledě na to, že mi žádným způsobem vrácená lednice doposud nebyla kompenzována - takže nebyli splněny podmínky reklamace.. 2) Vzhledem k nemožnosti kompenzace ze strany prodejce jsme se domluvili na doplacení funkčního zboží úvěrem za stejných podmínek, jako byl ten původní, což bylo posléze zamítnuto kvůli jejich interním problémům - takže nedodrželi dohodu! 3) a teď mi hrozí žalobou, ptž nesouhlasím s jednorázovým doplacením úvěru, který jsem uzavřel a na jehož základě jsem řádně splácel každý měsíc částku která mi byla předepsána a který byl zrušen na jejich žádost, nikoliv mojí?

Doporučení časopisu dTest

Pokud jste zboží zakoupil do 1. 12. 2016, pak se na tento případ vztahuje §14 odst. 3 zákona č. 145/2010 Sb. Jestliže Vám úvěr poskytla třetí osoba odlišná od prodávajícího a zboží již bylo Vámi vráceno, nejste povinen vrátit věřiteli (poskytovateli spotřebitelského úvěru) poskytnuté peněžní prostředky dříve, než Vám bude vrácena kupní cena prodávajícím. Od 1. 12. 2016 je v účinnosti nová právní úprava, která tuto problematiku řeší stejně. Pokud jste tedy zboží koupil po 1. 12. 2016, aplikujeme na případ §119 zákona č.257/2016 Sb.

Jestliže na Vaši výzvu na vrácení kupní ceny nebude prodávající reagovat, můžete se jako spotřebitel bránit. Na výběr máte ADR mimosoudní řešení sporu prostřednictvím České obchodní inspekce https://adr.coi.cz/cs, můžete také využít naší služby VašeStížnosti.cz, kterou naleznete na portálu www.vasestiznosti.cz. Pokud by obchodník ani poté nereagoval, máte možnost zaslat mu předžalobní výzvu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest