Toxické zboží v prodeji

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, v naší hračkárně prodávají panenky (a asi nejen je), které představují chemické riziko, jsou to padělky a měly být již minimálně rok staženy z trhu. Jedná se snad o všechny panenky uvedené v databázi Dtestu jako nebezpečné výrobky. Je nějaké řešení, jak docílit toho, aby hračkárna tyto hračky neprodávala? Je to zavedený obchod s dlouholetou tradicí, vůbec nechápu, jak se tam tyto hračky mohou dostat do prodeje!

Doporučení časopisu dTest

V případě, že prodejce ve své provozovně nabízí k prodeji výrobek, který byl dozorovým orgánem (tedy Českou obchodní inspekcí) označen jako nebezpečný s opatřením jej neprodávat, jste oprávněna obrátit se s podnětem na Českou obchodní inspekci pro porušování povinností ze strany prodejce.

Jestliže se jedná o výrobek, u něhož prozatím nebylo stanoveno opatření stažení z prodeje, jste rovněž oprávněna podat podnět České obchodní inspekci k prošetření daného výrobku. Výsledkem šetření by mohlo být určení, že se skutečně jedná o nebezpečný výrobek, na jehož základě by následně mohlo dojít k uložení povinnosti stáhnout daný výrobek z prodeje.