Reklamace barevnosti keramiky v koupelne

Spotřebitelský dotaz

Dobry den,

do nasi nove koupelny jsme si zakoupily zachod a bidet od stenjeho vyrobce s tim, ze vyrobek mel byt bily.Nechali jsme si obe veci namontovat a az po namontovani jsme si vsimly ze bidet a wc maji rozdilnou barvu, bidet je vice sedivy...
Zbozi jsme u prodejce reklamovali, ten to nasledne reklamoval u vyrobce a ten nam sdelil ze se urcite mylime a ze to je pouze jine diky uhlu pohledu atd. (viz text od vyrobce nize) a ze v pripade ze by prijel technik a reklamace byla uznana jako neopravnena ze bysme museli naklady na technika atd zaplatit sami ze sveho.
Chtel jsem se tedy zeptat, jestli je tento postup opravneny nebo jestli by neopravnena reklamace nemela byt zpoplatnena.

Na konci textu zasilam text zaslaneho emailu od vyrobce, ktery nam preposlal prodejce.

Predem moc dekuji za radu a za odpoved.

"Dobrý den.

V rámci koncernu používáme pouze standardní (chcete-li i u ostatních výrobců obvyklou či běžně používanou) sanitární bílou barvu „alpin weiss (000)“. Ve standardu této barvy vyrábí továrny Sanitec nezávisle na umístění výrobního závodu. Zjednodušeně řečeno je tedy zcela nepodstatné, zda je jakýkoliv výrobek vyroben v továrně v Německu, Švédsku, Itálii či na Ukrajině – barva „000“ bude pro lidské oko vždy stejná, resp. daná normami v rámci určitého intervalu barevného spektra pro tuto barvu. Jen poznamenám, že ve výrobě jsou výrobky průběžně barevnou stálost kontrolovány. Případná povrchová úprava (Reflex Kolo - 900) či speciální glazura (Keramag KeraTect - 600) nemají na tuto bílou barvu vliv, pouze vyšší kvalita a nižší drsnost povrchu mohou působit pocitově dojmem vyššího lesku.

Dle mých osobních zkušeností z minulosti byly zákazníky „reklamované“ rozdíly barvy způsobeny vždy optickými vlivy a jejich vnímáním lidským okem, tedy působením a dopadem světla. Zde připomenu, že vliv mají faktory jako umístění případného osvětlení (např. symetricky x nesymetricky umístěná světla) a tím daná intenzita dopadajícího světla (přírodní x umělé světlo), barva světla (např. teplá žlutá x studená bílá), tvar a orientace ploch výrobku při dopadu světla (např. svislá x zaoblená plocha x vodorovná), ale také vliv barvy a struktury podkladu (např. obklad/dlažba x zrcadlo nad umyvadlem) apod.

Laicky řečeno, výrobek umístěný u okna s přirozeným světlem a na bílém obkladu bude vypadat bělejší než nenasvícený výrobek umístěný dále od okna na tmavém obkladu.

Vzhledem k uvedenému může být nápomocné, ale ne rozhodující, také porovnání s dalším „nezávislým“ výrobkem. Jednoduchá a velmi účinná, byť při namontovaném výrobku poměrně pracná a nákladná metoda, je v takovýchto případech demontáž zařizovacích předmětů a jejich srovnání nejlépe venku na přírodním denním světle. Zde by tedy všechny výrobky v barvě „alpin weiss“ měly být stejné.

Nedomnívám se, že by případná výměna výrobku za nové stejného typu, resp. zmíněné demontáže, venkovní srovnání či následné montáže přinesly jiný výsledek než výše popsaný.

Na základě svých zkušeností a znalostí standardů výroby tedy usuzuji, že se nejedná o oprávněnou reklamaci. Samozřejmě v případě požadavku zákazníka můžeme „reklamaci“ řešit návštěvou našeho servisního technika a provedením některé činnosti z výše uvedeného. V případě oprávněné reklamace budou náklady s tím spojené hrazeny naší firmou. V případě neoprávněné reklamace budou samozřejmě hrazeny zákazníkem."

Doporučení časopisu dTest

Poplatek za neoprávněnou reklamaci nemá oporu v zákoně. I v judikatuře Nejvyššího správního soudu bylo vysloveno, že takový poplatek je neoprávněný.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest