Recyklační poplatek

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, v pátek jsem si vybrala a koupila ledničku za 13499 Kč. Těsně před placením kartou mi byl naúčtován ještě poplatek 194 Kč za recyklaci. Chci se zeptat, jestli je to takto možné, myslím, že už má být zahrnut v ceně. Je možno se nějak zpětně bránit?

Doporučení časopisu dTest

Máte pravdu, recyklační poplatek musí být součástí kupní ceny. Více jsme o dané problematice informovali v tiskové zprávě (https://www.dtest.cz/clanek-3001/dtest-potvrzeno-recyklacni-poplatek-musi-byt-soucasti-konecne-ceny).

Prodávající je povinen informovat v souladu s cenovými předpisy a přímo použitelným předpisem Evropských společenství spotřebitele o ceně prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb zřetelným označením výrobku cenou nebo informaci o ceně výrobků či služeb jinak vhodně zpřístupnit. Informace o ceně nesmí zejména vzbuzovat zdání, že cena je nižší, než jaká je ve skutečnosti. V takovém případě by mohlo jít o nekalou obchodní praktiku, konkrétně o klamavé opomenutí dle § 5a zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Obchodní praktika se považuje za klamavou, pokud prodávající opomene uvést podstatné informace, které v dané souvislosti spotřebitel požaduje pro rozhodnutí ohledně koupě. Za takto podstatnou informaci je považována "cena včetně daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění" dle § 5a odst. 3 písm. c) zákona o ochraně spotřebitele. Jelikož se užívání nekalých obchodních praktik zakazuje, doporučujeme Vám dát podnět České obchodní inspekci, která může udělit prodejci pokutu.

K tomu je třeba dodat, že dle § 1811 odst. 2 písm. c) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, musí podnikatel sdělit spotřebiteli před uzavřením smlouvy cenu zboží včetně všech daní a poplatků. Jelikož je povinností prodejce, aby kupní cenu vyčíslil včetně všech poplatků, případně dal kupujícímu srozumitelnou a jasnou informaci, že poplatky budou účtovány odděleně, domníváme se, že byste měla mít možnost dožadovat se toho, aby Vám bylo zboží poskytnuto za cenu uvedenou v nabídce, tedy bez přičtení recyklačního poplatku za předpokladu, že cena byla o recyklační poplatek navýšena až po uzavření smlouvy. Důležitý bude tedy dle našeho názoru moment uzavření smlouvy. Pokud byste smlouvu uzavřela a až poté před placením částky by se Vám přičetl recyklační poplatek, potom byste dle našeho názoru neměla povinnost vyšší cenu uhradit, případně by Vám rozdíl v ceně měl prodejce vrátit jako bezdůvodné obohacení. Pokud však k navýšení ceny došlo ještě před uzavřením smlouvy a Vy jste se zvýšením ceny o recyklační poplatek byla seznámena, domníváme se, že poplatek budete muset uhradit. Nic to však nebude měnit na tom, že by měl dozorový orgán prodejci v prvním i druhém případě udělit pokutu za porušování zákona o ochraně spotřebitele.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest