prodlužuje se záruka, jestliže byl přístroj pro neopravitelnost vyměněn za nový?

Spotřebitelský dotaz

dobrý den,
zakoupil jsem přístoj iPOD a po roce užívání přestal fungovat. Reklamoval jsem a přístoj byl vyměněn za nový. Po dalším roce užívání přestal fungovat, reklamoval jsem a stanovisko servisu bylo že přístoj je neopravitelný a již po záruce. Je pravda, že od nákupu prvního přístroje do podání druhé reklamace uplynulo už 25 měsíců. Od výměny reklamovaného přístoje za nový do podání další reklamace uplynulo jen 11 měsíců.

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, občanský zákoník ve svém ustanovení § 627 říká, že dojde-li k výměně, začíná běžet záruční doba znovu od převzetí nové věci. Z toho vyplývá, že prodávající ve Vámi uvedeném případě jedná neoprávněně. Doporučujeme Vám obrátit se na něj znovu a trvat na tom, že záruční začala znovu v okamžiku výměny (převzetí) nové věci. Vzhledem k tomu, že je výrobek neopravitelný a v záruční době, můžete trvat na další výměně, nebo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz.