Problémy s brýlovými obrubami

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
Nechal jsem si zhotovit nové dioptrické brýle s multifokálnimi skly, které nebyly právě levné. Problém je v tom, že mi obruby nedrží na nose jak bych potřeboval a vždy mi po chvílí sjedou níže, čímž musím neustále při čtení zaklánět hlavu, neboť tyto skla mají část pro čtení dole. Už jsem byl v prodejně optiky 5x na úpravu ale bez podstatného zlepšení. Vždy prostě kousek sjedou níže, což mi dělá problémy při čtení. Nevím zda tyto obruby jsou opravdu vhodné díky výškovému umístění podpěrek na můj nos. Podotýkám že mi je sama optička doporučila, já si vybíral z levnějších, ale nakonec jsem dal na její doporučení, byly sice dražší, ale zase vypadají líp. Takže mi nyní určitě nebude tvrdit, že nejsou moc vhodné.
Nevím jak postupovat s případnou reklamací, neboť se to dosud řešilo úpravou vždy na počkání, ale jak vidím tak touto formou asi nic nevyřeším.
Děkuji předem za odpověď, Zdeněk Rada

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, občanský zákoník umožňuje v případě zhotovení věci (v tomto případě brýlí) reklamovat nejen vadu, ale také za to, že věc má vlastnosti objednatelem při zakázce vymíněné. Není-li možné odstranit vadu (či nevhodnou vlastnost výrobku) opravou, máte právo na zrušení smlouvy. Stejné právo máte i tehdy, jestliže byla vada opakovaně neúspěšně odstraňována. Obraťte se tedy na optiku a zrušte smlouvu. V případě sporu by bylo možné kontaktovat znalce, který by posoudil, zda se jedná o vadu (nevhodnou vlastnost brýlí).
Přejeme mnoho štěstí při vyřizování reklamace