Předplatné časopisu TÉMA

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, jestli jsou v pořádku následující podmínky pro spotřebitele při objednání předplatného časopisu Téma. Objednal jsem si a zaplatil předplatné časopisu TÉMA na 3 měsíce a po uplynutí této doby mi časopis stále chodil. Zavolal jsem na zákaznickou linku, bylo mi sděleno, že se předplatné automaticky prodlužuje a předpokládá se, že ho zákazník bude odebírat dále. Nikde jsem nenašel možnost uzavření objednávky na dobu určitou v úvodním formuláři. Problém byl v tom, že jsem nevyjádřil svůj nesouhlas 31 pracovních dnů před uplynutím závazku a proto bylo předplatné automaticky prodlužováno. http://www.etema.cz/?y=predplatne-tema/vop.htm (viz podmínky v bodě 5.4) Co když bych se odstěhoval a přestal používat email, kam by mi kvartálně chodily faktury, nejspíš se dostanu do exekuce. Celé se mi to nezdá moc férové pro spotřebitele, kteří by se tak svou neopatrností mohli chytit do takovéto pasti.

Doporučení časopisu dTest

Jestliže jste při uzavírání smlouvy obdržel informaci o tom, že se smlouva na předplatné časopisu může automaticky prodloužit, pak je toto jednání v pořádku. V zákoně není nikde uvedeno, že není možné ve smlouvě sjednat automatické prodloužení smlouvy.

Nicméně o automatickém prodloužení smlouvy musí být spotřebitel informován zřetelně a viditelně již před samotným uzavřením smlouvy. Odkaz v obchodních podmínkách nestačí. To dovozujeme z § 1811 odst. 2 písm. g) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, jelikož musí být v dostatečném předstihu před uzavřením smlouvy údaj o době trvání závazku a podmínky ukončení závazku, má-li být smlouva uzavřena na dobu neurčitou.

Bude tedy záležet na tom, jestli jste byl při uzavírání smlouvy na předplatné upozorněn na možnost automatického prodloužení smlouvy. Pokud by se tak nestalo, jednalo by se nejspíše o překvapivé ustanovení dle § 1753 občanského zákoníku, ve kterém je uvedeno, že ustanovení obchodních podmínek, které druhá strana nemohla rozumně očekávat, je neúčinné, nepřijala-li je tato strana výslovně.

Jestliže jste při uzavírání smlouvy upozorněn byl, bude automatické prodloužení smlouvy platné. Podle obchodních podmínek předplatného časopisu Téma však jste oprávněn smlouvu o předplatném kdykoli vypovědět. Smluvní vztah skončí uplynutím výpovědní lhůty 1 měsíc počínající prvním dnem kalendářního měsíce, který následuje po dni doručení výpovědi vydavateli nebo pozdějším dnem určeným předplatitelem ve výpovědi (rozhodný je obsah výpovědi, nikoli její označení, jako např. odhláška předplatného, žádost o ukončení doručování atd.). Pokud jste to ještě neudělal a nechcete již předplatného využívat, doporučujeme toto předplatné tedy vypovědět.

Jelikož smlouva strany zavazuje, pak je také nutností hlídat si, pokud máte uzavřenou smlouvu, zda je tato smlouva řádně ukončena. Z tohoto důvodu pokud byste se stěhoval, pak bychom Vám doporučovali nějaký čas si vyzvedávat poštu na Vaší minulé adrese či si ji nechat přesměrovávat (tzv. dosílka). Také nepoužívaný mail si například přesměrovat tak, aby Vám zprávy chodily na mail nový. Takovýmto způsobem byste se mohl vyhnout nepříjemnostem s nedořešenými závazky.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest