prasklá podešev polobotek

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, v dubnu 2008 jsem si koupil za 1860,- Kč pánské polobotky od fy Ara Shoes Czech s.r.o, ale už toto léto 2009 mi praskly napříč podešve na obou botách. Odnesl jsem je nyní v únoru do prodejny k reklamaci - žádám vrácení peněz, protože s podražením mám neblahou zkušenost od Jos. Stiebla (ten mi předloni podrazil sandály s tvarovanou protiskluzovou podrážkou něčím jako ojetou pneumatikou...).
Jenomže mi Ara odpověděla, že reklamaci neuznává jako oprávněnou, protože PUR podešvě praskají "vlivem anatomické stavby lidské nohy a mechanismu jejího dovalování po podložce každého učiněného kroku", a to podle jejich testů už po 20.000 ohybech, čili po 6-7 měsících běžného chození. POdle jakési Sojkové, která mi odpověď podepsala, to tedy "není projevem jejich nekvality, ale pouze jejího "spotřebování" podešve.
A aby se vyhnula záruce, píše, že záruční lhůta se podle zákona vztahuje výlučně na vady výrobnků, nikoli na jejich minimální délku spotřeby (§609, dost.2, Obč.zák.).
Mně to připadá jako nehorázná lež: spotřebovat se dá sejra, a proto taky na něm je napsané datum spotřeby. Ale na botách žádné datum nebo délka spotřeby nebo počet "ohybů" napsán není a nebyl, a je to vůbec pitomost do nebe volající.
Poraďte prosím, jak postupovat - kde vymáhat vrácení peněz. Taky by mě zajímalo, kde zveřejnit, aby si u nich lidi nekupovali boty s trvanlivostí pouhých 30.000 kroků!

Děkuji. O. Hausenblas

Doporučení časopisu dTest

Hezký den,

je pravdou, že podle občanského zákoníku se právo uplatnit reklamaci nevztahuje na běžné opotřebení věci. Nicméně ve Vámi popsaném případě je otázkou, zda "ochození" po tak krátké době skutečně je běžným opotřebením. Pokud máte o této skutečnosti pochybnosti, doporučujeme Vám zvážit, zda nekontaktovat některého soudního znalce či zkušebnu obuvi, který posoudí, zda je běžné, aby se boty takto opotřebovaly, nebo zda se jedná o vadu. Následně se znovu obraťte na prodávajícího a trvejte na uznání reklamace a na proplacení nákladů na posudek, jako nákladu nutného na uplatnění reklamace.