Povinné ručení

Spotřebitelský dotaz

Firma pověřená od České kanceláře pojistitelů vymaháním pohledávek za nezaplacení tzv. povinného ručení se na mě obrátila s tím, že dlužím 1570,-Kč, protože vozidlo, které mám nyní ve vlastnictví nebylo cca měsíc pojištěno a vyhrožují soudem. Přitom v době, kterou uvádějí bylo auto ještě v autobazaru a vlastnil ho prodejce.
Jsem povinen dokazovat, že v uvedenou dobu jsem nebyl vlastníkem vozidla, jaká je promlčecí doba a kdo mě uhradí vzniklé náklady, kdy musím nechat dělat kopii kupní smlouvy,několikrát telefonovat na uvedenou vymahačskou firmu a čas s tím vším ztracený?

Doporučení časopisu dTest

V případě soudního sporu (který by měl předcházet exekučnímu řízení), bude důkazní břemeno na žalobci (tedy vymahačské firmě), uspějete-li ve sporu, soud Vám s vysokou pravděpodobností přizná náhradu nákladů. Ve stadiu, než se věc dostane k soudu, můžete po druhé straně požadovat náhradu škody, která Vám v souvislosti s touto záležitostí vznikla. Tentokrát byste ovšem musel vzniklou škodu a odpovědnost druhé strany za ni prokazovat Vy, případně náhradu škody vymáhat soudně.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest