Porucha bojleru v podnájmu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, bydlím v podnájmu a v bytě se pokazil bojler (pojistný ventil) a protékala jím voda. Všiml si toho majitel při pravidelném odečtu vody. Ale téměř měsíc mi to zde protékalo aniž bych si toho všimla. Majitel chce po mně nyní zaplatit doplatek 13 tisíc. Přitom jde o jeho bojler. Jsem povinna toto platit? Neměl by být majitel pojištěn? Rovněž mám pojistku bytu, avšak bojler není můj. Správce domu přiznal, že je to již pátý bojler v řadě s touto poruchou z šesti bojlerů, které byly nakoupeny najednou

Doporučení časopisu dTest

Ve Vašem případě, tedy v případě nájmu bytu, je nájemce povinen podle § 2257 odst. 2 zák. č. 89/2012 Sb.,občanský zákoník, povinen provádět a hradit běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu. Pojmy "běžná údržba" a "drobné opravy" vymezuje nařízení vlády č. 308/2015 Sb., o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu. Ustanovení § 4 písm. g) tohoto nařízení pak stanoví, že za drobnou opravu se považuje i oprava ohřívače vody, což je bojler. V nájemní smlouvě však můžete mít jiné ujednání, doporučujeme Vám proto ji překontrolovat.

Z uvedeného vyplývá, že jste se bohužel skutečně měla o opravu bojleru postarat Vy, a tedy byla zvýšená spotřeba způsobena porušením Vaší povinnosti. Jiná situace by byla, kdyby pronajímatel o vadě bojleru věděl předem. Pak by se dalo tvrdit, že Vám nepředal byt v bezvadném stavu.

Další alternativou by mohlo být požadovat doplatek jako náhradu škody v rámci reklamačního řízení vadného bojleru. Zde je však problém v tom, že jej nevlastníte. Vámi popsanou závadu by bylo možné vyhodnotit jako skrytou.

Co se týče úhrady z pojistného plnění, zde se domníváme, že by se s velkou pravděpodobností jednalo o výluku nebo by bylo shledáno, že ke škodě vzniklo pochybením. Záleží však na konkrétní pojišťovně a konkrétním produktu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest