Poplatek za nepojištěné auto

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den.
Zapomněl jsem vloni uzavřít povinné ručení na svoje auto a přišla mi výzva k uhrazení poplatku do fondu CKP. Ano udělal jsem chybu a zaplatím. Ale co je mi proti srsti, že CKP čekala skoro půl roku než mi složenku zaslala a to jen za prvních 64 dní nepojištěného auta(11.11.2021-13.1.2022) a složenku mi poslali včera ,2 měsíce po této lhůtě! Takže včera 15.3. jsem okamžitě auto pojistil ale mám očekávat další složenku za cca dva měsíce kdy budou mít sečteno další období od 14.1. do včera 15.3.Kdyby mě poslali složenku ihned po uplynutí těch 64 dní tak bez řečí zaplatím a budu šťasten, že jsem v té době nezpůsobil žádnou nehodu. Připadá mi to jako naprostý hyenismus jak v rámci zákona doplnit pokladnu CKP na vyplácení škod po nepojištěných autech. Na infolince mi řekli, že jednají podle zákona a víc se se mnou nebavili. Prosím o radu. Je nějaká lhůta kdy musí dát vědět majiteli auta že je auto nepojištěno a ne rovnou posílat složenky?

Doporučení časopisu dTest

Dobrý den,

V případě povinného ručení ustanovení § 1 odst. 2 zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (dále jen "zákon o povinném ručení"), musí být v případě vozidla zapsaného v registru silničních vozidel podle zákona upravujícího podmínky provozu vozidel na pozemních komunikacích povinnost pojištění odpovědnosti podle tohoto zákona splněna po celou dobu, kdy je vozidlo zapsáno v registru silničních vozidel.

Tímto Vám tedy vzniká povinnost mít pojištění uzavřené a je potřeba si tuto povinnost také hlídat.

V případě, že Kancelář zjistí, že po zániku pojistné smlouvy nebyla uzavřená nová smlouva oznámí dle § 15 odst. 6 zákona o povinném ručení tuto skutečnost bez zbytečného odkladu orgánu evidence příslušnému podle registrace tuzemského vozidla.

Na to navazuje správní řízení, na základě kterého příslušný orgán dle § 12 odst. 1 b) zákona č. 56/2001 Sb. vyřadí předmětné vozidlo z provozu. Tento postup je stanoven zákonem.

Vzhledem k výše uvedenému tedy zcela nerozumíme tomu, zda skutečně byla nebo nebyla pojistná smlouva uzavřena. Z Vámi uvedeného se dá spíše předpokládat, že došlo k automatickému prodloužení povinného ručení a pouze došlo z Vaší strany k vynechání povinné úhrady za toto pojištění.

Pak je zcela v souladu se zákonem, že Vám dorazila upomínka ze strany Kanceláře. Zákon nadto nestanoví žádnou lhůtu, ve které by měla Kancelář povinnost Vám upomínku zaslat. Upozorňujeme však, že v případě neuhrazení by mohlo dle § 12 zákona o povinném ručení dojít k zániku pojištění.

S přáním příjemného dne

Časopis dTest
objektivně * nezávisle * bez reklam