Popisky na na oděvech

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, koupila jsem si šálu, kde byla cedulka s údaji o výrobku (název, složení, údržba). Tyto popisky mi vadily na krku, a tak jsem je odstřihla. Bohužel došlo k reklamaci a prodavačka mi řekla, že cedulky musí zůstat na zboží. Já ji odpověděla, že rozhodně ne, ale ona že ji to sdělila kontrolorka z ČOI. Prý podle cedulek identifikují zboží. Já si to stále nemyslím. Jejich problém je, aby své zboží identifikovali podle paragonu a znalosti sortimentu. Prosím o odpověď kdo má pravdu.

Doporučení časopisu dTest

V případě reklamace vytýkáte vady, které se na věci v zákonné době vyskytly, a prodávající je povinen je posoudit a následně případně zákonným způsobem v celém rozsahu odstranit. Za tímto účelem jste povinna prokázat, že reklamované zboží je zboží prodávajícího a že stále plyne záruční doba. Toto prokázat je možné jakýmkoli způsobem, od svědecké výpovědi po poukázání na skutečnost, že se toto zboží stále prodává, apod. Dle § 1814 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, není prodávající oprávněn omezit Vaše práva z vadného plnění tím, že Vám pro účely případného budoucího uplatňování reklamace zakáže odstřihnout informační cedulku, což je u oblečení a doplňků běžná praxe.

Druhou věcí je informační povinnost prodávajícího při realizaci prodeje na území České republiky, kdy je povinen dodržovat veškerá pravidla, a nad tímto dodržováním působí jako dozorový orgán Česká obchodní inspekce.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest