Oprava sušičky

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, 21.4.2022 si opravář odvezl sušičku na opravu. Dnes 13.6.2022 ji stále ještě nevrátil. Volali jsme mu a vždy sdělil nám, že sušičku rozmontoval, složil, vyzkoušel a ta podle něj nesuší perfektně. Dle jeho slov ji rozmontoval již 5x. Důvod opravy: Sušička sušila normálně, ale sekal se buben, který se v průběhu cyklu přestával točit.

Zajímá mě, jestli je nějaká lhůta, do kdy musí opravu provést? Jestli se můžeme bránit, pokud by žádal příliš vysokou částku za opravdu, vzhledem k tomu, že oprava trvá již tak dlouho a my z jeho strany nejsme informováni o jeho krocích?

Opraváře jsem se při odvozu ptala jak dlouho bude oprava trvat, vzhledem k tomu, že mám 3 děti potřebuji sušičku denně. Řekl, že mám počítat minimálně týden. Teď už to jsou skoro 2 měsíce.

Doporučení časopisu dTest

Zde bude primárně záležet na tom, zda jde o opravu záruční, nebo už pozáruční. Pokud je sušička stále v záruce a její vada byla řešena opravou, tak zákon stanovuje univerzální lhůtu 30 dnů na vyřízení reklamace (viz ustanovení § 19 zákona č. 634/1992 Sb., zákona o ochraně spotřebitele). Pokud reklamace nebude v této lhůtě řádně vyřízena, vznikne Vám právo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz. V případě, že je oprava prováděna v záruce, tak by měla být zcela bezplatná.

V případě, že by však šlo o pozáruční opravu, tak by se věc značně zkomplikovala, protože zde zákon už přesně lhůtu k vyřízení nestanovuje a je to tedy na domluvě stran, jak dlouho si na to stanoví. Pokud by byla stanovena přesná lhůta, je nutné ji dodržet, jinak se opravář/servis dostává do prodlení a je možné vyřízení vymáhat. Za předpokladu, že by přesná lhůta stanovena nebyla, je pak dána lhůta přiměřená a ta se vždy odvíjí od okolností a je proto složitější na dokazování a vymáhání. Co se týče částky k zaplacení, tak ta by měla být předem sjednána a její navýšení by mělo podléhat dohodě obou stran. Není tedy možné, aby byla cena podstatně zvyšována bez Vašeho vědomí.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest