Opakované zamítnutí reklamace z důvodu "vada se neprojevila"

Spotřebitelský dotaz

Dobry den, prodejce alza jiz po druhe zamitl mou reklamaci mob.telefonu huawei s uvedenim duvodu zamitnuti jako "vada se v prubehu reklamacni doby neprojevila". Telefon vsak opravdu nefunguje - hovory jsou ukoncovany samovolne (pro jistotu jsem si nechala i vymenit sim kartu, abych vyloucila tuto pricinu chyby). Mohu na prodejci vymahat vraceni zaplacene castky, kdyz nyni ponesu telefon opet na reklamaci? alza tvrdi ze na toto nemam narok, protoze "vada se neprojevila" a oni jsou pouze zprostredkovatele prodeje a vady resi autorizovany servis. Telefon byl zakoupen pred 10 mesici.

Doporučení časopisu dTest

Pokud se vada na věci prokazatelně projevuje i po převzetí věci z reklamace, jste oprávněna po prodávajícím požadovat bezplatné odstranění vady ve lhůtě, která zbývá do 30 dní, které měl prodávající ze zákona na vyřízení reklamace. K požadavku doplňte důkaz, např. videozáznam nebo svědectví blízké osoby o skutečnosti, že se vada na věci skutečně projevuje i po převzetí věci z reklamace. Vadu zároveň můžete prodávajícímu předvést při předávání věci a zanést její projev do reklamačního protokolu s potvrzením přebírajícího pracovníka. Pokud prodávající následně reklamaci nevyřídí během zbývajících dní do konce lhůty a vadu neodstraní, vznikne Vám právo na odstoupení od kupní smlouvy pro nevyřízení reklamce řádně a včas, dle § 19 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Prodávajícího zároveň upozorněte, že ze zákona odpovídá za vadné plnění on, a ne jeho smluvní partner (jako např. autorizovaný servis), dle § 2172 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest