Obsluha v restauraci

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, setkala jsem se s tím, že občas se na účtenkách z restaurací začala objevovat položka "Obsluha" (10 až 15 %, většinou v Praze). Domnívám se, že je to spropitné? Je to tak v pořádku? Upravuje to v ČR nějaká vyhláška? Myslela jsem si, že zatím ne a že "dýško" je čistě na rozhodnutí zákazníka. Co když obsluha byla špatná (což v ČR je hodně často)?

Doporučení časopisu dTest

Výše spropitného není stanovena zákonem ani vyhláškou. Je čistě věcí zákazníka. V některých státech EU je povinně stanovena minimálně výše. U nás však dosud nikoli. Pokud výše spropitného byla automaticky napočítaná bez Vašeho souhlasu, žádejte ihned částku zpět. Případně se pro nekalé obchodní praktiky obraťte na Českou obchodní inspekci, která může provozvatele restaurace pokutovat.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest