Obarvené šaty

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den prosím o radu, zda mám právo na reklamaci, pokud jsem koupila černo - bílé šaty, které jsem vyprala podle přiloženého štítku. Na něm bylo uvedeno, že je možné je běžně prát na 30 stupňů. Šaty jsou teď zcela nepoužitelné- bílá část šatů se obarvila.šaty byly prány zcela samostatně, tedy není možné obarvení od jiného textilu.

Doporučení časopisu dTest

Ano, šaty je možné reklamovat, jelikož nemají deklarované vlastnosti, dle § 2161 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Prodávajícímu do reklamační protokolu uveďte, že jste postupovala v souladu s návodem, za jehož správnost nese prodávající odpovědnost. Prodávající je ze zákona zároveň povinen kupujícího spotřebitele informovat o způsobu užití a péče o výrobek, dle § 9 odst. 1 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Pokud by toto opomenul, odpovídá i za vady vzniklé v důsledku tohoto opomenutí a zároveň by na něj bylo možné podat podnět dozorovému orgánu, tj. České obchodní inspekci.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest