Nezaplacené povinné ručení

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
obdržel jsem výzvu k úhradě od České kanceláře pojistitelů za nezaplacené pojistné od 27.10.2009 do 20.12.2009. Rád bych tuto částku nehradil (3 násobná částka za 55 dní než jsem platil za čtvrtletí), poněvadž sice v tomto období již auto bylo 26.10.2009 převedeno na mé jméno, fyzicky jsem ho nevlastnil a vozidlo nebylo používáno na pozemních komunikacích a ani nezpůsobilo žádnou škodu. Vozidlo jsem osobně převzal 21.12.2009 a ihned jsem uzavřel povinné ručení. Bohužel nebyl jsem si vědom, že musím založit povinné ručení od data převedení na mé jméno. Vozidlo mělo odebrané ORV tudíž jsem ho ani legálně nemohl využívat do data přihlášení 22.12.2009.
Jsem povinen z mého pohledu nemorální částku zaplatit, nebo se lze dohodnout s pojišťovnou o zpětném doplacení určitého období? Případně jak mám na výzvu reagovat?

Doporučení časopisu dTest

Uzavřít pojistnou o povinném ručení je povinen vlastník tuzemského vozidla. Tuzemským vozidlem je vozidlo, které podléha evidenci vozidel alebo vozidlo, které bylo odesláno do České republiky z jiného členského státu EU nebo EHS, je-li Česká republika cílovým státem, a to po dobu 30 dnů počínaje dnem, kdy kupující osoba vozidlo převzala, i když vozidlo nebylo v České republice registrováno.
Pojištění zanikne vyřazením tuzemského vozidla z evidence vozidel. Pojištění může být přerušeno, pokud se na tom pojistitel s pojistníkem dohodne. Bylo zřejmě možné, uzavřít pojistnou smlouvu a následne ji přerušit za splnění podmínky § 3 odst. 1 zak. 168/1999 Sb.
Úprava povinného ručení je rozsáhla a z Vámi podaných informací se domníváme, že jste povinen pojistné uhradit. Pokud budete potřebovat bližší informace, obratte se na naší poradenskou linku 299149009, aby jsem mohli řešit Váš případ úplně přesně.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest