Neuskutečněné hodiny plavání

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
Ráda bych vás poprosila o radu. V září 2020 jsem s malou dcerou začala chodit na plavání kojenců v Litoměřicích...do hodin zasáhl covid a byly zrušeny...pak se kurzy různě otevíraly, střídaly se období pandemie a v tom shonu jsem na to zapomněla a začala řešit až teď. Bohužel mi ale bylo řečeno že jsem se měla ohledně reklamace ozvat dříve že peníze za nevyčerpané hodiny mi nevrátí ( byly jsme pouze na jedné hodině z deseti). Ráda bych tedy věděla za jak dlouhou dobu může člověk v takovém případě reklamaci nevyužitých služeb uplatnit?
Předem moc děkuji za odpověď.

Doporučení časopisu dTest

Dobrý den,

děkujeme Vám za využití online poradny časopisu dTest.

Lhůta, po kterou lze uplatnit Vaše právo na vrácení peněz za neuskutečněné hodiny, je podle našeho názoru obecná tříletá promlčecí lhůta. Máte tedy možnost uplatnit práva do tří let od okamžiku, kdy jste se o vadě dozvěděla, resp. dozvědět mohla a měla (§ 619 a § 629 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník).

Ve Vašem případě se navíc nejedná o reklamaci, ale nemožnost plnění ze strany poskytovatele. Jelikož Vám poskytovatel nikdy neposkytl původní službu a stále drží Vaše peněžní prostředky, jde o tzv. bezdůvodné obohacení z jejich strany. V následujícím e-mailu si Vám dovolujeme zaslat vzor výzvy k vydání bezdůvodného obohacení, který doporučujeme po úpravě zaslat poskytovateli.

V případě, že by se Vám spor s podnikatelem nepodařilo vyřešit smírně, doporučujeme věc řešit na stížnostním portálu VašeStížnosti.cz (na www.vasestiznosti.cz), kde dTest zdarma zprostředkovává dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací do podoby soudní pře.

Také se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, která zajišťuje mimosoudní řešení sporů (ADR) www.coi.cz/informace-o-adr/.

V obou případech se jedná o zprostředkování dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, a to za účelem předcházení finančně a časově náročných soudních pří. ADR České obchodní inspekce je zajišťováno ze zákona, ovšem řešení případu je neveřejné, zatímco stížnostní služba VašeStížnosti.cz je provozována veřejně a není pod záštitou státu. Veřejnost zaručuje efektivní potrestání daného podnikatele zejména z hlediska veřejného mínění.

Obě mimosoudní řízení jsou pro spotřebitele zdarma.

Časopis dTest
objektivně * nezávisle * bez reklam

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest